Advokát viněný z milionové zpronevěry přiznal pochybení

ČTK ČTK
10. 4. 2013 12:36
Růčka řekl, že peníze z konkurzu vyvedl a svěřil člověku, který mu sliboval zhodnocení
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hradec Králové - Konkurzní správce Drahomír Růčka, který čelí obžalobě ze zpronevěry zhruba deseti milionů korun, ve středu u soudu přiznal pochybení a věřitelům se omluvil.

Růčka řekl, že peníze z konkurzu vyvedl a svěřil člověku, který mu sliboval jejich zhodnocení.

"Uznávám, že jsem nepostupoval podle zákona a dopustil jsem se pochybení. Nedopustil jsem se ale zpronevěry," řekl soudu.

Růčka dodal, že člověk, který ho přesvědčil, že dokáže peníze zhodnotit, ho jako advokáta nezbavil povinnosti mlčenlivosti a proto k němu nemůže uvést žádné podrobnosti.

"Mým úmyslem nebylo věřitele poškodit, stále doufám, že mi peníze vrátí," řekl Růčka. Ten také oznámil, že do konkurzní podstaty vloží osobní majetek a výnos z jeho prodeje by mohl sloužit k uspokojení pohledávek věřitelů.

Růčka letos v lednu před soudem vznesl námitku podjatosti a požadoval, aby se případem zabýval jiný soud. Vrchní soud to však zamítl, v dalším hlavním líčení Růčka k případu nevypovídal.

Soud dopoledne vyslechl předsedkyni věřitelského výboru jedné ze společností, která uvedla, že mezi výborem a Růčkou byly rozpory, například nepředložil účetnictví firmy, nereagoval také na žádosti o svolání věřitelského výboru.

Růčka u soudu řekl, že účetnictví bylo k dispozici.

Podle spisu si Růčka v letech 2003 až 2010 bez vědomí věřitelského výboru a soudu přivlastnil svěřené peníze z konkurzní podstaty. V prvním případě část peněz převedl na svůj účet a část vybral v hotovosti.

Celkem tak získal zhruba 8,3 milionu korun. V druhém případě si podle obžaloby neoprávněně ponechal zhruba 1,5 milionu korun získaných z dražby majetku z konkurzní podstaty.

Růčkovi, který je manželem bývalé starostky Broumova na Náchodsku Libuše Růčkové (ODS), hrozí až desetileté vězení.

 

Právě se děje

Další zprávy