Záchranka nestíhala vozit pacienty. Otravu 50 lidí najednou nepamatuji, říká hygienik z Hradce

Michal Polák Michal Polák
6. 6. 2018 20:09
Ředitel královéhradecké hygienické stanice Ivan Kučera tvrdí, že otravu vůbec nemusel způsobit provozovatel bistra, ale například dodavatel.
Foto: tnssofres / photo on flickr

Aktuálně.cz: Máte nějaké nové poznatky k včerejší otravě 50 lidí jídlem z bistra v Hradci Králové?

Ivan Kučera: No, to bude ještě chvilku trvat. Potřebujeme vědět, co bylo u pacientů a co bylo ve vzorcích jídla, které se odebraly. Do laboratoře pošleme také další vzorky ze surovin, které jsou v provozovně stále zabalené.

Dá se přesně říci, co bylo příčinou otravy?

Zdá se, že prakticky každý, kdo snědl dané jídlo, měl problémy. To znamená, že v tom jídle byl toxin, který způsobil tyto zdravotní problémy. Potíže se projevily rychle a zároveň rychle odešly. Ti lidé, kteří byli postižení, jsou z velké většiny doma v rekonvalescenci. To odpovídá intoxikaci nějakým bakteriálním toxinem.

Je možné, aby člověk poznal, že jídlo nějaké toxiny obsahuje?

Ne, některé toxiny vydrží dokonce tepelnou úpravu. Když vám upeču sekanou, tak vás v životě nenapadne, že v ní může být tento bakteriální jed.

Jak se takové otravy může člověk vyvarovat?

Lidi by si měli uvědomit, že když si jdou něco kupovat, tak se mají dívat, jestli je v provozovně čisto.

Pokud má někdo pocit, že zařízení jsou pod dozorem, tak je třeba si uvědomit, že konkrétně u nás v Hradci Králové připadají tři až čtyři kontroloři na 200 tisíc obyvatel.

Ale tím nechci říct, že by tento problém měla provozovna, o které se bavíme. Toxin mohl pocházet z jedné se surovin, kterou například mohl kontaminovat  výrobce nebo dodavatel. Provozovatel by za to tím pádem vůbec nemohl.

Pamatujete u vás v kraji případ, kdy by se otrávilo tolik lidí?

Ne, opravdu nepamatuji žádný případ, kdy by během odpoledne jednoho dne mělo problém 50 lidí, záchranka by nestačila pacienty vozit a nemocnice pacienty ukládat.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší Trumpovo pravidlo nulové tolerance k migraci

Americké ministerstvo spravedlnosti ruší nařízení z dob vlády bývalého prezidenta Donalda Trumpa, které zavedlo "nulovou toleranci" vůči migrantům přecházející hranici mezi Mexikem a Spojenými státy ilegálně. V úterý o tom informovala agentura AP. Toto pravidlo vedlo k rozdělení tisíců rodin.

Úřadující ministr spravedlnosti Monty Wilkinson v nových instrukcích pro federální prokurátory uvedl, že ministerstvo se vrací ke své dřívější praxi, kdy se případy posuzovaly individuálně.

Politika "nulové tolerance" znamenala, že každý dospělý člověk chycený při ilegálním přechodu hranice měl kvůli tomu být trestně stíhaný. Děti nemohou být vězněny se svými příbuznými, a tak byly rodiny rozdělovány a děti byly posílány do zařízení spravovaných ministerstvem zdravotnictví. Takový osud potkal více než 5500 nezletilých, uvádí agentura AP. V roce 2018 bylo rozdělování zastaveno, ale i pak pokračovalo v menším rozsahu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy