Kolik byste mi dali za fotku? Novinářům někdo nabízel snímek místa činu v Ostravě

mp ČTK mp, ČTK
11. 12. 2019 15:44
Redakce CNN Prima News obdržela zprávu od neznámé osoby, která nabízela fotografie z místa činu úterní střelby ve Fakultní nemocnici Ostrava. Redakce vznikající televize to oznámila policii, která záležitost prověřuje. Ředitel nemocnice Jiří Havrlant řekl, že člověk, který fotografie z kamerového systému vynesl, by mohl přijít o práci. Při střelbě zemřelo šest lidí a tři jsou zranění.
Svíčky a květiny před budovou ostravské fakultní nemocnice.
Svíčky a květiny před budovou ostravské fakultní nemocnice. | Foto: ČTK Jaroslav Ožana

"Na fotce je zobrazená čekárna ambulance po střelbě. Uprostřed na fotce leží zastřelený muž ve sportovním oblečení," uvádí pisatel mailu adresovaného redakci CNN, ve kterém popisuje i další podrobnosti z místa činu. "Kolik byste mi za takovou fotku nabídli?" ptá se autor na závěr mailu.

Šéfeditorka CNN Prima News Andrea Trojková na Twitteru informovala, že redakce mail s tímto zněním okamžitě předala policii.

Podle Trojkové mail obsahoval podpis včetně jména a příjmení a byl odeslán z mailu na doméně Seznam.cz. Autor mailu žádal redakci o zachování jeho anonymity.

Oznámení potvrdila také policie. "Ano, mohu potvrdit, že oznámení jsme obdrželi a zabýváme se jím," potvrdila informaci Aktuálně.cz bez dalšího komentáře mluvčí krajské policie Pavla Jiroušková.

Fotografie z bezpečnostních kamer se v úterý odpoledne objevily také na sociálních sítích. "Žádáme veřejnost a média, aby s ohledem na pozůstalé neprodleně přestaly s šířením jakýchkoliv obrazových materiálů z místa tragédie, na kterých jsou zachycené oběti. Děkujeme za pochopení," reagovala na zveřejnění drastických fotografií policie na svém Twitteru.

Může přijít o práci

Ředitel ostravské fakultní nemocnice Jiří Havrlant ve středu řekl, že člověk, který zveřejnil záběry z bezpečnostních kamer na internetu, by mohl přijít o práci.

"Okolnosti vzniku fotografie jsou v šetření. Spolupracujeme s policií. Zatím ale ještě není jednoznačně určeno, kdo fotografii pořídil a zveřejnil. Pokud se podaří viníka najít, budeme z toho chtít vyvodit personální postih," řekl ředitel.

Fotografie podle dostupných informací s největší pravděpodobností vznikla tak, že někdo přefotografoval obrazovku monitoru, na kterém lze sledovat dění v čekárně. Další možností je, že záběr někdo stáhl z bezpečnostních kamer.

Střelec zahájil palbu bez varování na poliklinice nemocnice v čekárně traumatologické ambulance v úterý po 7:00. Střílel čekající pacienty z bezprostřední blízkosti do hlavy a hrudníku. Pak utekl a později spáchal sebevraždu v Děhylově na Opavsku. Legální zbraň střelec neměl a měl trestní minulost. Oficiální motiv jeho činu zatím policie nezveřejnila, Radiožurnál informoval, že se muž domníval, že je vážně nemocen.

Kateřina Veselková se stala přímou svědkyní střelby v ostravské nemocnici. Muž zabil šest lidí, utekl a vzal si sám život. | Video: TV Prima Velké Zprávy
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 5 hodinami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

Další zprávy