Koalice v Brně představila smlouvu, o jménech radních se ještě jedná

ČTK ČTK
23. 10. 2018 14:03
ODS bude mít čtyři radní oproti původně zamýšleným pěti, KDU-ČSL bude mít tři radní stejně jako Piráti, kteří měli mít dva. Posledního radního bude mít ČSSD.
Markéta Vaňková
Markéta Vaňková | Foto: ČTK

Brno - Koalice v Brně složená z ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD v úterý představila koaliční smlouvu. Podepsat by ji měla po víkendu. Smlouva obsahuje rozdělení gescí, jména radních ale strany zatím nezveřejnily.

ODS bude mít čtyři radní oproti původně zamýšleným pěti, KDU-ČSL bude mít tři radní stejně jako Piráti, kteří měli mít dva. Posledního radního bude mít ČSSD. Primátorkou by měla být jednička ODS Markéta Vaňková.

ODS bude mít na starosti dopravu, investice, sociální péči, marketing a zahraniční vztahy. KDU-ČSL se bude starat o oblast školství a sportu, zdravotnictví, životního prostředí a územního plánování. Pirátům připadla oblast majetku, kultury a participace veřejnosti a na ČSSD připadne bytová politika.

Přestože podle původních informací měla koalice představit i nominace na radní, jména nezveřejnila. "Personální otázky nebudeme sdělovat. Musíme je dořešit," uvedla Vaňková.

Volby v Brně vyhrálo hnutí ANO, které už mělo dojednanou koalici s ODS, KDU-ČSL a ČSSD. ODS se ale potom domluvila na koalici s lidovci, Piráty a sociálními demokraty a ANO skončilo v opozici s SPD. Dalo sice nabídku Pirátům a ČSSD na účast v radě s lepšími podmínkami než v koalici vedené ODS, ale obě strany o tom neuvažují.

ANO má v zastupitelstvu 18 mandátů z celkových 55, ODS má 14 zastupitelů, KDU-ČSL osm, Piráti šest, ČSSD pět a SPD čtyři.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
Další zprávy