Žasneme, co se stalo, řekl soudce o zničení 45 obrazů. Kastelánovi potvrdil podmínku

ČTK ČTK
7. 8. 2019 10:05
Bývalý kastelán zámku ve Valticích Michal Tlusták si musí odpykat podmíněný trest, který mu určil soud prvního stupně, tedy 2,5 roku s odkladem na 3,5 roku. Krajský soud v Brně zamítl jeho odvolání a zcela se ztotožnil s výrokem Okresního soudu v Břeclavi. Tlusták podle soudu nechal zničit nejméně 45 obrazů soudobých malířů, škodu soud vyčíslil na zhruba 3,5 milionu korun. Tlusták vinu popřel. Jeho obhájce po jednání řekl, že nechá kauzu přezkoumat ještě Nejvyšším soudem.
Zámek Valtice.
Zámek Valtice. | Foto: Shutterstock

Podle samosoudkyně Heleny Slunské z břeclavského soudu nebylo pochyb, že obžalovaný vydal ústní pokyn k likvidaci uměleckých děl, přičemž věděl, že byly vytvořeny na sympoziu. Pokyn uložil i s vědomím, že obrazy nejsou ani v jeho vlastnictví, ani ve vlastnictví Národního památkového ústavu.

Obrazy umělci vytvářeli od roku 1992 na výtvarném sympoziu Velký formát. Jde o díla 39 malířů ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský Vladimír Popovič nebo čeští malíři Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.

Podle žalobce Jiřího Zemka nechal Tlusták obrazy zničit pravděpodobně v roce 2011. Žalobce dříve uvedl, že se na zámku tehdy rekonstruovaly prostory, ve kterých později vznikla kavárna a právě v nich byly zničené obrazy uloženy. Tlusták prostory potřeboval vyklidit.

Žasneme nad tím, co se stalo, řekl soudce

Někdejší kastelán už dříve u soudu vinu popřel. Uvedl, že likvidaci žádných historických nebo současných uměleckých děl nenařídil. V přípravném řízení vinu přiznal. Podle obhájce je s podivem, že soud neřešil právní odpovědnost Tlustákových podřízených, kteří se na likvidaci obrazů podíleli.

Předseda soudního senátu krajského soudu Aleš Flídr označil rozsudek nalézacího soudu za precizní a kvalitní a řekl také, že za roky souzení se s podobným případem nesetkal. "Žasneme tady nad tím, co se stalo. Možná je s podivem, že sazba za poškození cizí věci je nižší než za krádež, protože tady došlo k likvidaci díla a tedy ochuzení společnosti o uměleckou hodnotu. Jednalo se o akt zlovůle," řekl Flídr.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy