Znalci: Za smrt Roma mohou kynšperští policisté

ČTK ČTK
24. 2. 2014 14:28
Rom byl podle policistů agresivní, ti ho chtěli zpacifikovat a přidušením ho usmrtili
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Sokolov - Za smrt tehdy 33letého Roma Ľudovíta Kašpara v Kynšperku v roce 2012 může podle lékařského posudku zákrok dvou kynšperských policistů.

Přidušením mu způsobili otok mozku, který byl, spolu se selháním dalších orgánů, příčinou jeho smrti, zaznělo u soudu.

Policisté z kynšperkého oddělení Policie ČR Pavel Herink a Vítězslav Novák jsou kvůli tomu obžalovaní z usmrcení z nedbalosti. Stále jsou ale v činné službě.

Posudek, který vypracovali na žádost poškozených lékaři z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovil, že Kašpar zemřel v důsledku toho, že jej policisté při zákroku povalili na zem, nasadili mu pouta a tlačili k zemi.

To samo o sobě 113 kilogramů vážícího muže vedlo k omezení dýchání a následnému zastavení oběhu. Nepomohla ani resuscitace policistů a následná pomoc záchranářů a oddělení ARO sokolovské nemocnici.

Podle jednoho z autorů posudku, Jiřího Hladíka z Ústavu soudného lékařství, nebylo přitom rozhodující, jestli na Kašparovi policisté klečeli, nebo jej tlačili k zemi jinak.

U soudu zazněly i posudky, které měly říct, jestli zákrok probíhal podle pravidel policie. Podle Roberta Firsta, který dříve učil na Policejní akademii, ano. Jak u soudu řekl, už samotné neuposlechnutí výzvy od policistů je důvodem k zákroku. A to i v případě, že podezřelý z nějakého důvodu výzvám nerozumí. Soudce Milan Tomeš na to reagoval poznámkou, že to bychom mohli mít i robotické policisty.

Rom nikoho nenapadl, policisté zvolili taktiku násilí

Ačkoli je obžaloba postavena na tom, že policisté při zákroku použili nepřiměřené násilí, u se soudu řešilo i to, jestli vůbec k zákroku muselo dojít. Z výpovědí svědků i samotných policistů totiž nevyplývá jasně, že by Kašpar někoho napadal. Jen údajně mluvil nesmysly, a hrozil policistům, kteří po něm chtěli dechovou zkoušku.

Na to také poukázal znalec z oboru kriminalistiky Zdeněk Náchodský, podle něhož se situace vůbec neměla zvrhnout do rvačky. "Pochybili a zvolili špatnou taktiku násilí. Nikde ve výpovědích není, že by útočil," uvedl Náchodský. Podle něj mohli policisté v případě, že se jim muž zdál zmatený a mimo, zavolat lékaře a počkat na něj nebo třeba jen Kašpara doprovodit domů.

Policisté svorně tvrdí, že Kašpar se choval agresivně, vyhrožoval jim a při pokusu jej zpacifikovat se bránil s nadlidskou silou. Až pomocí páky pomocí obušku jej přitlačili k zemi. Pak ale ztratil vědomí a o dva dny později v nemocnici zemřel.

 

Právě se děje

Další zprávy