Zlom. Domy v Kyselce pomůže zachránit nová společnost

ČTK ČTK
17. 12. 2012 15:00
Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Obnově historických objektů v bývalých lázních Kyselka by mělo pomoci založení obecně prospěšné společnosti, která bude vlastnit všechny lázeňské budovy.

Novinářům to v pondělí řekl Martin Hanzl ze společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jíž patří několik objektů v Kyselce.

Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů. "Hlavním a prvním úkolem společnosti bude hledat novou náplň objektů," uvedl Hanzl.

Do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vstupují kromě KMV společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka, město Karlovy Vary a pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Mattoni.

Založení společnosti inicioval majitel zámku v Chyši Vladimír Lažanský, který má zkušenosti s jeho obnovou a je předsedou správní rady společnosti.

Vznik obecně prospěšné společnosti již dříve přivítala i Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která patří k velkým kritikům dřívější údajné nečinnosti KMV v Kyselce.

KMV poskytly do o.p.s. základní vklad deset milionů korun, dalších deset milionů podle Hanzla letos utratily za opravy a přípravy rekonstrukcí tří objektů ve svém vlastnictví.

Po zápisu o.p.s. do obchodního rejstříku prý KMV společnosti přispějí ještě dalšími deseti miliony.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

KMV v Kyselce vlastní sedm objektů - hotel Praha, dům Stallburg a Löschnerův pavilon, které začala opravovat nebo jejich rekonstrukci připravuje, firma vlastní také blok čtyř budov bývalých kanceláří. U nich uvažuje o tom, že by mohly být propojeny se současnou výrobou.

U hotelu Praha se letos dělala nová střecha, do konce roku bude dokončena. Příští rok se budou v hotelu opravovat podlahy a stropy. Zajištění zchátralého hotelu nařídil KMV památkový odbor karlovarského magistrátu.

Ve Stallburgu vznikne osm bytů

KMV letos upravily svah za domem Stallburg, který ho ohrožoval, svah přitom patří státu. Ve Stallburgu vznikne osm bytů, rekonstrukce zachová jeho autentický vzhled.

Stallburg je prvním objektem, pro který KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska k zahájení oprav. Pro obnovu Löschnerova pavilonu mají KMV stavební povolení, obnova ale začne až na jaře, protože objekt v lese nad Kyselkou je v zimě špatně přístupný, řekl Hanzl.

Po opravě by v něm mělo být muzeum značky Mattoni a historie tamní stáčírny minerálních vod.

Podle Hanzla by měly být všechny objekty, které bude vlastnit obecně prospěšná společnost, opraveny a využívány nekomerčním způsobem.

"Kdybychom historické objekty nechtěli opravit, nedali bychom obecně prospěšné společnosti 20 milionů," řekl Hanzl. Náklady podle něj půjdou do stovek milionů korun.

O památkově chráněné objekty v Kyselce dlouho jejich vlastníci nepečovali, o zastavení devastace objektů žádal i Senát, letos jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy