Zlom. Domy v Kyselce pomůže zachránit nová společnost

ČTK ČTK
17. 12. 2012 15:00
Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Obnově historických objektů v bývalých lázních Kyselka by mělo pomoci založení obecně prospěšné společnosti, která bude vlastnit všechny lázeňské budovy.

Novinářům to v pondělí řekl Martin Hanzl ze společnosti Karlovarské minerální vody (KMV), jíž patří několik objektů v Kyselce.

Obecně prospěšná společnost bude moci čerpat peníze z různých zdrojů. "Hlavním a prvním úkolem společnosti bude hledat novou náplň objektů," uvedl Hanzl.

Do obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka vstupují kromě KMV společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka, město Karlovy Vary a pravnuk zakladatele lázní Kyselka Rudolf Mattoni.

Založení společnosti inicioval majitel zámku v Chyši Vladimír Lažanský, který má zkušenosti s jeho obnovou a je předsedou správní rady společnosti.

Vznik obecně prospěšné společnosti již dříve přivítala i Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví, která patří k velkým kritikům dřívější údajné nečinnosti KMV v Kyselce.

KMV poskytly do o.p.s. základní vklad deset milionů korun, dalších deset milionů podle Hanzla letos utratily za opravy a přípravy rekonstrukcí tří objektů ve svém vlastnictví.

Po zápisu o.p.s. do obchodního rejstříku prý KMV společnosti přispějí ještě dalšími deseti miliony.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

KMV v Kyselce vlastní sedm objektů - hotel Praha, dům Stallburg a Löschnerův pavilon, které začala opravovat nebo jejich rekonstrukci připravuje, firma vlastní také blok čtyř budov bývalých kanceláří. U nich uvažuje o tom, že by mohly být propojeny se současnou výrobou.

U hotelu Praha se letos dělala nová střecha, do konce roku bude dokončena. Příští rok se budou v hotelu opravovat podlahy a stropy. Zajištění zchátralého hotelu nařídil KMV památkový odbor karlovarského magistrátu.

Ve Stallburgu vznikne osm bytů

KMV letos upravily svah za domem Stallburg, který ho ohrožoval, svah přitom patří státu. Ve Stallburgu vznikne osm bytů, rekonstrukce zachová jeho autentický vzhled.

Stallburg je prvním objektem, pro který KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska k zahájení oprav. Pro obnovu Löschnerova pavilonu mají KMV stavební povolení, obnova ale začne až na jaře, protože objekt v lese nad Kyselkou je v zimě špatně přístupný, řekl Hanzl.

Po opravě by v něm mělo být muzeum značky Mattoni a historie tamní stáčírny minerálních vod.

Podle Hanzla by měly být všechny objekty, které bude vlastnit obecně prospěšná společnost, opraveny a využívány nekomerčním způsobem.

"Kdybychom historické objekty nechtěli opravit, nedali bychom obecně prospěšné společnosti 20 milionů," řekl Hanzl. Náklady podle něj půjdou do stovek milionů korun.

O památkově chráněné objekty v Kyselce dlouho jejich vlastníci nepečovali, o zastavení devastace objektů žádal i Senát, letos jako nedostatečnou označil péči o tamní památky i ombudsman.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy