reklama
 
 

Židovské náhrobky posloužily k vydláždění mlýna

19. 11. 2010 15:40
Židovský hřbitov v Bečově nad Teplou byl poničen v roce 1938

Bečov nad Teplou - Archeologové našli náhrobky z bývalého židovského hřbitova v Bečově nad Teplou na Karlovarsku, s jehož likvidací začali v roce 1938 nacisté.

Objevili je v nedalekém Gängerově mlýně. Byl jimi vydlážděn dvůr bývalého mlýna, informovala v pátek mluvčí loketského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Inka Ratajová.

V říjnu provedlo archeologické pracoviště loketského NPÚ ve spolupráci se společností Matana, zastupující Federaci židovských obcí, záchranný archeologický výzkum v místech plánovaných terénních úprav na ploše Gängerova mlýna, který zanikl krátce po druhé světové válce. Pozemky jsou nyní v soukromém vlastnictví.

Na místě se našlo 40 náhrobků

"Hlavním důvodem výzkumu byla lokalizace a případná záchrana židovských náhrobků, kterými měl být vydlážděn dvůr mlýna. Zdánlivě neuvěřitelný příběh byl terénními pracemi velice rychle potvrzen. Celkem bylo zdokumentováno a vyzdviženo 40 náhrobků, které byly druhotně ztesány a kladeny v souvislé ploše mezi hospodářské budovy areálu mlýna. Kromě náhrobků bylo lokalizováno i několik náhrobních podstavců poničených obdobným způsobem," popsala nález Ratajová.

Židovský hřbitov v Bečově se nacházel na stráni mezi bečovským nádražím a silnicí do Nové Vsi po dobu téměř 400 let. Podle vedoucího výzkumu Filipa Prekopa není přesně známo, kdy byl hřbitov zničen.

"Zřejmě částečně už v roce 1938 a poté byly náhrobky i celý prostor postupně devastovány," řekl Prekop. Podle webových stránek města byl jeden kámen převezen do hradní kaple, zbytek posloužil jako dlažba ve mlýně.

Podle Ratajové budou další práce spočívat v podrobném průzkumu nápisů a v posouzení současného stavu náhrobků restaurátorem.

"V rámci plánované revitalizace hřbitova snad do budoucna dojde i k opětovnému pietnímu umístění objevených náhrobků," doplnila Ratajová.

autor: ČTK | 19. 11. 2010 15:40

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Karlovarský kraj

  reklama
  reklama
  reklama