Židovské náhrobky posloužily k vydláždění mlýna

ČTK ČTK
19. 11. 2010 15:40
Židovský hřbitov v Bečově nad Teplou byl poničen v roce 1938
Vyzdvihování odhalených náhrobků
Vyzdvihování odhalených náhrobků | Foto: Národní památkový ústav

Bečov nad Teplou - Archeologové našli náhrobky z bývalého židovského hřbitova v Bečově nad Teplou na Karlovarsku, s jehož likvidací začali v roce 1938 nacisté.

Objevili je v nedalekém Gängerově mlýně. Byl jimi vydlážděn dvůr bývalého mlýna, informovala v pátek mluvčí loketského pracoviště Národního památkového ústavu (NPÚ) Inka Ratajová.

V říjnu provedlo archeologické pracoviště loketského NPÚ ve spolupráci se společností Matana, zastupující Federaci židovských obcí, záchranný archeologický výzkum v místech plánovaných terénních úprav na ploše Gängerova mlýna, který zanikl krátce po druhé světové válce. Pozemky jsou nyní v soukromém vlastnictví.

Na místě se našlo 40 náhrobků

"Hlavním důvodem výzkumu byla lokalizace a případná záchrana židovských náhrobků, kterými měl být vydlážděn dvůr mlýna. Zdánlivě neuvěřitelný příběh byl terénními pracemi velice rychle potvrzen. Celkem bylo zdokumentováno a vyzdviženo 40 náhrobků, které byly druhotně ztesány a kladeny v souvislé ploše mezi hospodářské budovy areálu mlýna. Kromě náhrobků bylo lokalizováno i několik náhrobních podstavců poničených obdobným způsobem," popsala nález Ratajová.

Židovský hřbitov v Bečově se nacházel na stráni mezi bečovským nádražím a silnicí do Nové Vsi po dobu téměř 400 let. Podle vedoucího výzkumu Filipa Prekopa není přesně známo, kdy byl hřbitov zničen.

"Zřejmě částečně už v roce 1938 a poté byly náhrobky i celý prostor postupně devastovány," řekl Prekop. Podle webových stránek města byl jeden kámen převezen do hradní kaple, zbytek posloužil jako dlažba ve mlýně.

Podle Ratajové budou další práce spočívat v podrobném průzkumu nápisů a v posouzení současného stavu náhrobků restaurátorem.

"V rámci plánované revitalizace hřbitova snad do budoucna dojde i k opětovnému pietnímu umístění objevených náhrobků," doplnila Ratajová.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy