reklama
 
 

Žena v práci zatajila, že je těhotná. Policie jí obvinila

9. 6. 2015 18:32
Na nemocenské a mateřské dostala více než 220 000 korun. Pokud se její vina prokáže, hrozí ženě až pětileté vězení.

Sokolov - Sokolovští kriminalisté obvinili z podvodu ženu, která se nechala přijmout do práce, přestože věděla, že je těhotná. Týden po podepsání pracovní smlouvy jí lékaři vystavili neschopenku.

Na nemocenské a mateřské dostala více než 220 000 korun. Pokud se její vina prokáže, hrozí ženě až pětileté vězení, řekla policejní mluvčí Zuzana Týřová.

Žena z Chodova na Sokolovsku nastoupila v srpnu 2012 na pozici vedoucí prodejny na dobu neurčitou bez zkušební doby, napsal server idnes.cz.

"Před zaměstnavatelem zamlčela své těhotenství a již po týdnu od uzavření pracovní smlouvy si nechala vystavit pracovní neschopnost, která trvala až do ledna 2013. Za toto období jí byla vyplacena výplata nemocenského přes 80 000 korun. Dalších více než 140 000 korun jí bylo vyplaceno na základě podané žádosti o výplatu peněžité pomoci v mateřství," uvedla Týřová.

Žena věděla, že nebude moct pracovat

Obviněná vzhledem ke svým zdravotním komplikacím věděla, že kvůli rizikovému těhotenství nebude moct chodit do práce. Před otěhotněním byla nezaměstnaná, takže by neměla nárok na výplatu podpory v pracovní neschopnosti.

Přesto, že se zaměstnavatel při pohovoru uchazeče na zdravotní stav ptát nesmí, podle karlovarského advokáta Ronalda Němce by takový případ mohl být trestně stíhatelný.

"Na situaci lze nahlížet ze dvou hledisek. První je občanskoprávní hledisko: pokud si žena byla vědoma, že je těhotná a pravděpodobně během týdne nebude moct dále pracovat, jednala v rozporu s dobrými mravy," uvedl Němec. V takovém případě podle něj i zaměstnavatel může po ženě vymáhat odškodné. Musela vědět, že na pracovní pozici hledá zaměstnavatel někoho, kdo bude práci fakticky vykonávat.

Dokázání podvodu je složité

Z trestněprávního hlediska pak policisté musejí ženě prokázat, že jednala s úmyslem se obohatit na úkor zaměstnavatele či státu.

"To bude zřejmě dost obtížné, policie ale dotyčnou skutečně stíhat může. Zejména pokud byla předtím vedená na úřadu práce nebo měla zdravotní problémy, které značily, že nebude moct pracovat. Neznám ale všechny podrobnosti případu, pohybujeme se tak částečně ve spekulativní rovině," řekl advokát.

Na fiktivní zaměstnávání a následné zneužití nemocenských dávek se podle informací ČTK zaměřuje i Správa sociálního zabezpečení, a to i v Karlovarském kraji. Jde například o případy, kdy žena s nízkou mzdou po otěhotnění změní místo a nechá se zaměstnat například jako asistentka za vysoký plat. Dokazovaní takového podvodu je ale velmi komplikované.

autor: ČTK | 9. 6. 2015 18:32

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Karlovarský kraj

  reklama
  reklama
  reklama