Zeman má má recept na krizi. Chce obnovit těžbu uranu

ČTK ČTK
15. 1. 2014 21:20
Prezident na cestě po Karlovarském kraji zmínil možnost těžby v Jáchymově.
Nepoužívaný dům slouží alespoň jako ukazatel. Ve štole č. 1, vyražené v roce 1952, se nachází expozice jáchymovského hornictví.
Nepoužívaný dům slouží alespoň jako ukazatel. Ve štole č. 1, vyražené v roce 1952, se nachází expozice jáchymovského hornictví. | Foto: Zuzana Hronová

Jáchymov - Podle prezidenta Miloše Zemana by stálo za to prověřit možnost obnovy těžby uranu v Jáchymově. Jeho cena za poslední léta vzrostla desetinásobně a Česko je jedinou zemí v Evropské unii, kde jsou ložiska. Zeman to uvedl při své návštěvě Karlovarského kraje.

Podle Zemana by obnova těžby mohla být jednou z možností, jak oživit ekonomiku v této části Karlovarského kraje. Jáchymov se potýká s vysokou nezaměstnaností, a přestože se mu v posledních letech daří opravit některé kulturní památky a naopak se zbavit zdevastovaných domů, je to město se sociálními problémy.

"Bylo by ale třeba nejdříve vypracovat analýzu zásob uranu v Jáchymově," uvedl Zeman. Jeho těžba by se ale podle něj vyplatila, jen pokud by jaderná energetika byla v energetickém mixu důležitou součástí. "Proto jsem položil otázku, zda by se při desetinásobné ceně skutečně nevyplatilo těžbu obnovit," upřesnil Zeman.

"Za mé vlády byla zrušena těžba uranu v Dolních Hamrech, protože byla prováděna ekologicky nepřijatelným způsobem, to jest za pomoci kyanidu. Na druhou stranu moje vláda prodloužila těžbu v Dolní Rožínce. A pak se ukázalo, že světová cena uranu vzrostla desetinásobně," řekl Zeman.

Strana zelených na Zemanova slova reagovala tím, že podle údajů americké společnosti Ux Consulting Company, která ceny uranu dlouhodobě sleduje, se cena uranu zvyšovala v letech 2004 až 2007, pak ale začala prudce klesat.

Předseda Strany zelených Ondřej Liška Zemanův nápad ostře kritizuje a upozorňuje v této souvislosti na škody "za desítky miliard korun způsobené dřívější těžbou uranu v ČR, stejně jako zamoření podzemních vod v objemu Slapské přehrady".

Uranové doly v Jáchymově se staly nechvalně známé tím, že v nich pracovali političtí vězni. Těžba skončila v polovině šedesátých let.

 

Právě se děje

Další zprávy