Zastupitelé odmítli kodex, museli by přiznávat příjmy

ČTK ČTK
14. 5. 2013 14:31
Návrh etického kodexu zastupitele se v Karlových Varech připravoval více než rok
Karlovy Vary
Karlovy Vary | Foto: oficální stránky Karlových Varů

Karlovy Vary - Karlovarským zastupitelstvem v úterý neprošel návrh etického kodexu zastupitele, který se připravoval více než rok.

Radní zastupitelům doporučili vzít ho na vědomí, přičemž by bylo na každém z nich, jestli jej podepíše.

Pro kodex, který nad rámec zákona stanovuje pravidla chování zastupitelů, ale zvedlo ruku jen 18 z 38 zastupitelů.

Kodex například zavazuje zastupitele k tomu, aby přiznával své příjmy a dary získané v souvislosti s výkonem funkce. Zastupitel by se podle kodexu měl vyhnout střetu zájmů a nečinit úkony, které by ho zvýhodnily v osobním nebo profesním životě.

Ke kodexu se ale i přes neschválení zastupitelstvem mohou zastupitelé přihlásit. Už dopředu to avizovali členové rady.

Naopak opozice považuje kodex za zbytečný. Podle zastupitele Arnošta Dontha (ODS) zastupitelé skládají zastupitelský slib a stačí jej dodržovat.

Podle Petra Masáka (ALTERNATIVA) by kodex mohl být i bičem na zastupitele, kterým by bylo vytýkáno i to, že na jednání nemluví k věci.

Josef Murčo (KSČM) zase doplnil, že několikahodinová diskuse o tom, jestli někdo kodex porušil, nebo ne, by mohla být součástí každého jednání zastupitelstva.

Pro kodex nakonec nehlasovali ani všichni členové koalice, kterou v Karlových Varech tvoří Karlovarská občanská alternativa, TOP 09, ODS a nezávislí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Vladimír Dbalý a další tři lidé jsou znovu obžalovaní v kauze zakázek Nemocnice Na Homolce

Státní zástupce znovu obžaloval bývalého ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého a další tři lidi v takzvané třetí větvi kauzy zakázek tohoto zdravotnického zařízení. Uvedla to ČT. Znovu před soud půjde i Dbalého bývalý náměstek Michal Toběrný a Jan Valtr, který figuruje v jiných kauzách jako spolupracovník lobbisty Iva Rittiga. Již dříve chtěl soud stíhání zastavit, státní zástupce ale nesouhlasil.

Třetí větev kauzy spadá do období mezi lety 2006 až 2011 a zahrnuje mimo jiné zmanipulování tendru nemocnice na dodání zařízení pro pracoviště navigované neurochirurgie.

Zdroj: Domácí
před 36 minutami

Dominantní kanoista Fuksa si na MS zajistil finále na 500 metrů

Kanoista Martin Fuksa na mistrovství světa dominoval v rozjížďce na 500 metrů a s přehledem si zajistil nedělní finále. Tam může získat třetí světový titul na této neolympijské trati. Rozjížďku na 500 metrů vyhrál na šampionátu v Kodani také kajakář Jakub Zavřel, ale tam se přímo do finále nepostupovalo. Mistra Evropy z roku 2017 a letošního bronzového medailistu z ME Zavřela tak čeká v sobotu semifinále.

před 47 minutami

Ministr zahraničí Kulhánek vystoupí s projevem na Valném shromáždění OSN. Hlavním tématem bude Afghánistán

Českou delegaci na 76. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů (OSN) v New Yorku ve dnech 20. až 25. září povede ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD). Loni a předloni Českou republiku zastupoval premiér Andrej Babiš (ANO). S národním projevem vystoupí v rámci všeobecné rozpravy v rámci sobotního programu.

Jedním z hlavních témat shromáždění bude situace v Afghánistánu poté, co se po odchodu spojeneckých vojsk moci v zemi ujalo radikální hnutí Tálibán.

Proslov bude mít ministr Kulhánek také na setkání k Všeobecné úmluvě o zákazu jaderných zkoušek a na ministerských setkáních k odpovědnosti chránit a k Mezinárodnímu trestnímu soudu. Zúčastní se i neformálního jednání šéfů diplomacií zemí Evropské unie.

Zdroj: Domácí
Další zprávy