reklama
 
 

Za zapomenutého nebožtíka padne odškodnění a důtky

5. 6. 2012 17:02
Mrtvý muž ležel 4 dny ve sklepě sídla záchrannné služby

Karlovy Vary - Zřejmě udělením několika důtek a symbolickým odškodněním pro pozůstalé skončí kauza nebožtíka, který zemřel ve voze karlovarské záchranné služby a zůstal čtyři dny zapomenut ve sklepě sídla záchranné služby.

Podle nezávislé komise, která se případem z května letošního roku zabývala, za pochybení může nekonkrétní legislativa a hlavně zcela chybějící vnitřní předpisy, které měly nakládání se zemřelými řešit, řekli v úterý členové komise.

Podle předsedy Asociace zdravotnických záchranných služeb Marka Slabého bylo v rámci celé republiky ojedinělé, že karlovarská záchranka využívala pro dočasné uložení zemřelých místnost ve sklepě.

"Všude jinde mají záchranné služby dohodu se zdravotnickými zařízeními o uložení zemřelých," uvedl Marek.

Praxe zavedená za bývalého vedení krajské záchranné služby byla podle jejího dnešního ředitele Luďka Nečesaného o to víc nestandardní, že místnost nebyla pro ukládání těl schválena.

Právník Petr Šustek se ale nedomnívá, že by případem vznikla jiná než psychologická újma. "Pozůstalým by mohla připadnout náhrada za psychickou újmu, ale v řádech tisíců nebo maximálně několika málo desetitisíců," uvedl Šustek.

Ředitel jedná o změně 

Taktéž tvrdší trest pro zaměstnance než je důtka by těžko obstál, právě proto, že na záchrance nebyly žádné předpisy, které by jejich povinnosti upravovaly.

Ředitel Nečesaný, kterého kraj na místo dosadil jako krizového manažera, prohlásil, že ihned zahájí jednání s nemocnicí v Sokolově o možnosti uložit zde zemřelé, kteří zemřou v sanitce.

V Chebu tato praxe už funguje a v Karlových Varech je už také domluvena, protože Nečesaný je zároveň ředitelem celé Karlovarské krajské nemocnice a.s.

Ačkoli úmrtí v sanitce nejsou příliš častá, jen několikrát do roka, podle Nečesaného by se už nemělo stát, že by zemřelý skončil ve sklepě záchranky, natož aby se na něj zapomnělo.

autor: ČTK | 5. 6. 2012 17:02

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Karlovarský kraj

  reklama
  reklama
  reklama