Za únik chloru v karlovarském bazénu mohou zaměstnanci

ČTK ČTK
11. 3. 2013 15:08
Oběma hrozí finanční postih nebo propuštění. Policie případ šetří jako obecné ohrožení
KV Arena.
KV Arena. | Foto: Oficiální web KV Areny

Karlovy Vary - Za víkendový únik chloru v bazénu u KV Areny v Karlových Varech mohou dva zaměstnanci bazénu.

Oběma nyní hrozí finanční postih nebo propuštění, řekl v pondělí jednatel KV Areny Roman Maleček. Policie ale případ stále vyšetřuje i jako obecné ohrožení.

KV Arena udělá technická opatření, aby podobným událostem do budoucna zabránila.

Podle Malečka šlo o nešťastnou shodu několika okolností.

"Jeden zaměstnanec v pátek zastavil přívod vody do dojezdového bazénku pod toboganem a zapomněl ho otevřít. Chlor tak byl dávkován do potrubí, kde se hromadil. Druhý zaměstnanec, který v sobotu přebíral službu, si neověřil koncentraci chloru ve vodě a když mu plavčice nahlásila, že v bazénku je málo vody, otevřel ventil a do bazénku se dostala voda nasycená chlorem," popsal událost Maleček.

Ačkoli podle něj koncentrace plynu nebyla taková, aby se spustila čidla a vyhlásila poplach, po upozornění, že je u toboganu cítit chlor, pracovnice recepce raději zavolaly na 112, a spustily tím zásah hasičů, policie a zdravotníků.

Zásah podle Malečkova odhadu přišel na stovky tisíc korun. Asi 100 000 Kč bude stát ztráta na tržbách, nejhorší ale podle Malečka bude poškozená pověst. "Pokud rada města posoudí, že za to mohu, rezignuji," řekl.

"Hned jsme kontaktovali všechny dodavatele a snažili se přijít na to, co se stalo. Naše technologie se běžně používá v desítkách bazénů a takový případ se nikde nestal. Nakonec jsme zjistili, že šlo o lidskou chybu," dodal Maleček.

Poškozeným nabídli odškodnění

KV Arena už nabídla poškozeným, že je odškodní. "Zatím se ozvala asi desítka z nich," uvedl Maleček. Bazén jim nabídne například permanentku do bazénu nebo i finanční odškodnění.

Podle technického vedoucího bazénu Zdeňka Houdka se v bazénu udělají taková technická opatření, aby se podobné chybě zabránilo.

"Například vybavíme přívod vody čidlem, které bude hlásit, že je ventil zavřený. Zároveň by měl na to upozornit akusticky," uvedl Houdek.

Při sobotním úniku zdravotníci ošetřili asi třicítku lidí, tři byli převezeni na pozorování do nemocnice a po několika hodinách propuštěni.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy