Za únik chloru v karlovarském bazénu mohou zaměstnanci

ČTK ČTK
11. 3. 2013 15:08
Oběma hrozí finanční postih nebo propuštění. Policie případ šetří jako obecné ohrožení
KV Arena.
KV Arena. | Foto: Oficiální web KV Areny

Karlovy Vary - Za víkendový únik chloru v bazénu u KV Areny v Karlových Varech mohou dva zaměstnanci bazénu.

Oběma nyní hrozí finanční postih nebo propuštění, řekl v pondělí jednatel KV Areny Roman Maleček. Policie ale případ stále vyšetřuje i jako obecné ohrožení.

KV Arena udělá technická opatření, aby podobným událostem do budoucna zabránila.

Podle Malečka šlo o nešťastnou shodu několika okolností.

"Jeden zaměstnanec v pátek zastavil přívod vody do dojezdového bazénku pod toboganem a zapomněl ho otevřít. Chlor tak byl dávkován do potrubí, kde se hromadil. Druhý zaměstnanec, který v sobotu přebíral službu, si neověřil koncentraci chloru ve vodě a když mu plavčice nahlásila, že v bazénku je málo vody, otevřel ventil a do bazénku se dostala voda nasycená chlorem," popsal událost Maleček.

Ačkoli podle něj koncentrace plynu nebyla taková, aby se spustila čidla a vyhlásila poplach, po upozornění, že je u toboganu cítit chlor, pracovnice recepce raději zavolaly na 112, a spustily tím zásah hasičů, policie a zdravotníků.

Zásah podle Malečkova odhadu přišel na stovky tisíc korun. Asi 100 000 Kč bude stát ztráta na tržbách, nejhorší ale podle Malečka bude poškozená pověst. "Pokud rada města posoudí, že za to mohu, rezignuji," řekl.

"Hned jsme kontaktovali všechny dodavatele a snažili se přijít na to, co se stalo. Naše technologie se běžně používá v desítkách bazénů a takový případ se nikde nestal. Nakonec jsme zjistili, že šlo o lidskou chybu," dodal Maleček.

Poškozeným nabídli odškodnění

KV Arena už nabídla poškozeným, že je odškodní. "Zatím se ozvala asi desítka z nich," uvedl Maleček. Bazén jim nabídne například permanentku do bazénu nebo i finanční odškodnění.

Podle technického vedoucího bazénu Zdeňka Houdka se v bazénu udělají taková technická opatření, aby se podobné chybě zabránilo.

"Například vybavíme přívod vody čidlem, které bude hlásit, že je ventil zavřený. Zároveň by měl na to upozornit akusticky," uvedl Houdek.

Při sobotním úniku zdravotníci ošetřili asi třicítku lidí, tři byli převezeni na pozorování do nemocnice a po několika hodinách propuštěni.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni se mírně zlepšil

Zdravotní stav jednoho muže po pátečním úniku chemikálií v Plzni - Skvrňanech se mírně zlepšil, druhý je stále ve vážném stavu. Oba zůstávají v plzeňské fakultní nemocnici v intenzivní péči. Nebezpečné chemikálie unikly v areálu firmy, která se zabývá zpracováním tekutých průmyslových kalů. 

"Stav jednoho muže je již stabilizovaný, druhý zůstává ve velmi vážném stavu. Oba zůstávají na intenzivní péči," řekla administrátorka nemocnice Libuše Kufnerová.

Po úniku chemikálií zůstali v prostorách firmy čtyři lidé v bezvědomí. Zasažení byli muži ve věku 40 až 60 let. Záchranáři vyhlásili hromadné postižení osob. Obyvatelé v okolí únik neohrozil, nebezpečné látky se nedostaly do kanalizace. Hasiči v pátek lidem preventivně doporučili, aby nevětrali.

Zdroj: ČTK
Další zprávy