V Teplé odmítli sociální centrum. Kvůli bezpečnosti

ČTK ČTK
26. 10. 2013 17:54
Někteří měli za to, že se přistěhují nepřizpůsobiví. Projekt ale nic takového neobsahoval.
Náklady města ve výši asi 2,8 milionu korun by šly na vybudování multifunkčního hřiště.
Náklady města ve výši asi 2,8 milionu korun by šly na vybudování multifunkčního hřiště. | Foto: Veronika Skálová

Teplá - V Teplé na Chebsku voliči v místním referendu odmítli stavbu centra služeb sociální prevence. Z celkových 1103 voličů, kteří přišli k referendu, jich bylo 1006 proti.

Pro město to znamená vypovědět už přiznanou dotaci, řekla starostka Teplé Jana Čížková (nez.).

"Výsledek mě nepřekvapil, čekala jsem to. Kolik nás výsledek referenda bude stát, se teprve ukáže. Podle toho, jakou pokutu dostaneme," řekla Čížková.

Centrum mělo vzniknout přestavbou bývalých dílen za základní školou v Teplé. Vybudování centra by stálo 12,5 milionu korun, přičemž město by na něj dostalo od státu 9,7 milionu korun. Náklady města ve výši asi 2,8 milionu korun by šly na vybudování multifunkčního hřiště. Centrum mělo nabízet sociální služby hlavně pro sociálně vyloučené obyvatele a mládež.

Jenže místní lidé se obávali, že centrum naopak přitáhne další nepřizpůsobivé obyvatele a stane se spíše místem, kde se bezpečnost zhorší. Ačkoli to projekt vůbec neobsahoval, část lidí věřila, že město chce postavit domy, do kterých by se měli nepřizpůsobiví přistěhovat.

Podle Čížkové ale projekt není definitivně mrtvý. "Chtěla bych se k němu vrátit. Oni si lidé teď asi myslí, že vyhráli, ale možná za rok za dva zjistí, že taková služba je tady třeba," řekla.

Podobný záměr loni připravovalo nedaleké město Toužim. I tam o něm rozhodovali lidé v referendu. Sociální centrum drtivá většina voličů také odmítla.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann. Třetí čtvrtinu Češi vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. O vítězství se od 20:30 utkají domácí Němci s Itálií.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

20:30 Německo - Itálie.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Bruce Springsteena na Broadwayi neuslyší lidé naočkovaní AstraZenecou

Slavný americký písničkář Bruce Springsteen bude od příští soboty 26. června opět vystupovat na newyorské Broadwayi se svou komorní show Springsteen on Broadway, kde hraje na kytaru i klavír, vypráví nebo čte úryvky z autobiografie. Jak ale informoval britský deník Guardian, do sálu smí jen lidé naočkovaní dvěma dávkami vakcíny Pfizer-BioNTech a Moderna nebo jednou dávkou Johnson & Johnson. Ti, kdo dostali vakcínu AstraZeneca, rozšířenou ve Velké Británii a Kanadě, pořadatelé dovnitř nevpustí. AstraZenecu pro použití v USA dosud neschválil tamní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv.

Opatření kritizuje třeba kanadský deník Toronto Star. "Show must go on. Ale vás, co jste dostali AstraZenecu, nikdo nezval," napsal list, podle nějž tak Springsteenovu show nemohou vidět Kanaďané či Britové, kteří byli naočkovaní doma, ale pohybují se v USA.

Posluchači budou smět zaplnit všech 1710 míst v sále divadla St. James Theatre, respirátory uvnitř nejsou povinné.

Zdroj: Guardian
Další zprávy