V Karlových Varech vyroste bazén za 226 milionů

ČTK ČTK
26. 10. 2011 14:44
Většinu nákladů uhradí EU, radnice však bude provoz dotovat několika miliony ročně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: OK PLAN ARCHITECTS

Karlovy Vary - Od podzimu příštího roku by v Karlových Varech měl stát nový plavecký komplex za zhruba 226 milionů korun.

Z toho pokryje kolem 85 procent dotace z Evropské unie, zbytek nákladů platí město ze svého rozpočtu. Už nyní ovšem ekonomové propočítávají, kolika miliony korun bude muset radnice provoz bazénu ročně dotovat.

"Pro příští rok zatím Karlovy Vary počítají se čtyřmi miliony korun," uvedl náměstek primátora Jaroslav Růžička (Alternativa).

Dotace na bazén budou v příštím roce součásti 17 milionů korun určených pro sousední KV Arenu, pod níž bude zatím i organizačně náležet. Růžička podotkl, že veškeré odhady týkající se ekonomiky provozu bazénu jsou jen předběžné a budou se dolaďovat podle skutečného vývoje.

Více atrakcí pro veřejnost

V příštím roce, kdy bude bazén otevřen od září, přijde jeho provoz zhruba na osm milionů, přičemž výnosy jsou odhadovány na tři až čtyři miliony. "Vstupné by mohlo být kolem 80 až 100 korun na hodinu," uvedl náměstek.

Veškeré odhady jsou však jen předběžné a vycházely ze zkušeností s provozem jiných bazénů v Česku, poznamenal jednatel KV Areny Roman Maleček. Podle něj bude rozhodující, jakou bude mít plavecké centrum návštěvnost.

Právě kvůli ní se upravoval původní projekt, který počítal spíše s ryze sportovním areálem s deseti dráhami a jen minimem atrakcí. "To by nebylo dobré. Proto jsme v rámci daných možností zmenšili bazén na šest drah a přidali mnohem více atrakcí pro veřejnost," řekl Růžička.

Úplná změna původní koncepce na relaxační akvapark už podle něj nebyla možná, protože by se výrazně snížila dotační částka. I přes úpravy projektu pokračuje stavba podle harmonogramu, některé práce jsou dokonce v předstihu, uvedl stavbyvedoucí Lukáš Tichý.

Parkoviště i pro sousední KV Arenu

Momentálně vzniká monolitická konstrukce bazénu, do zimy by nad ní měla být i střecha, aby mohly začít montáže technologií. Do současnosti stavba stála kolem 27 milionů korun.

Smlouvu na výstavbu bazénu uzavřelo město se sdružením firem Tima, Baustav a Metrostav. Komplex je na ploše kolem 2400 metrů čtverečních. Tvoří ho vlastní bazénová a relaxační část a dále zázemí.

K dispozici budou šatny pro zhruba 220 lidí, chybět nebudou ani šatny pro handicapované. Tribuna u bazénu pojme až 130 lidí, k dispozici bude restaurace. Parkoviště u bazénu pro 200 vozidel využije i sousední KV Arena. Z jejího energetického centra bude bazén odebírat část tepla.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy