V Karlovarském kraji chybí lékaři, za specialisty se dojíždí

ČTK ČTK
23. 3. 2015 14:35
Důvodem je podle starostů odliv lékařů do zahraničí, jinde si stěžují na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karlovy Vary - Lékaři v Karlovarském kraji stárnou a je jich málo. Městům i obcím v kraji chybí především specialisté, za kterými musejí obyvatelé obcí dojíždět do velkých měst.

Někteří starostové vidí důvody v odlivu lékařů do zahraničí, jinde si stěžují i na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou. 

"V Aši od konce loňského roku chybí interní ambulance, pediatry máme také v důchodovém věku. Až se rozhodnou, že s prací skončí, vznikne další problém. Ašsko dostal na starost lékař v Chebu, pro seniory nebo rodiče s dětmi je ale dojíždění často záležitost na celý den. Definitivní řešení ale těžko najdeme, když lékaři hledají práci raději v Německu a obecně jich je nedostatek. Je to systémový problém," řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

Město podle něj zřídilo zdravotnickou komisi a na vyhledávání lékařů aktivně spolupracuje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), přesto se jim lékaře najít nedaří.

Spory s pojišťovnou

VZP naopak podle starosty Patrika Pizingera blokuje obnovení zubařské ordinace v Chodově na Sokolovsku.

"Na nedostatek lékařů si nemůžeme stěžovat, podařilo se nám najít i mladé lidi, kteří by praxi chtěli v Chodově vykonávat. Narazili jsme však na neochotu VZP vypsat výběrové řízení. Lékař pro zubní ordinaci přitom v Chodově chyběl jen krátce, dlouhodobě ordinace fungovala," tvrdí starosta.

S regionální ředitelkou pojišťovny pro zdravotnickou péči se Pizinger plánuje v dubnu sejít a situaci probrat.

Také v Abertamech lidé negativně pocítili odchod pediatra. "Stejný problém vyvstal i v Jáchymově. Zhruba 400 dětí se teď muselo rozptýlit mezi pediatry v Karlových Varech a Ostrově," uvedl starosta Zdeněk Lakatoš.

Chybějící lékárnu v Abertamech na Karlovarsku vedení města vyřešilo pravidelným dovozem léků na úřad z lékárny v nedalekých Potůčkách.  Malé obce jako například Stráž nad Ohří jsou paradoxně s nutným dojížděním smířené. "Máme 500 obyvatel, není divu, že lékárnu neprovozujeme. Dvakrát v týdnu tu je praktický lékař, potřeby místních to, myslím, pokrývá. Za odborníky lidé dojíždějí," uvedl starosta Miroslav Záleský.

Lékaři stárnou

Problém s nedostatkem lékařů se objevil i na programu krajského setkání Svazu měst a obcí ČR. "V současné době je průměrný věk lékařů 53 až 54 let a například u zubařů je situace taková, že více lidí odchází do důchodu, než začíná studovat.

Jde o demografický problém, který je třeba co nejdříve řešit. Proto svaz jedná s ministerstvem zdravotnictví. Například se hledá způsob, jak z evropských dotací financovat vybavení ordinací.

Rovněž se připravuje změna úhradové vyhlášky, aby méně atraktivní lokality, kde lékaři působí, byly bonifikovány," uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

V Karlovarském kraji je 27 ambulantních lékařů na tisíc obyvatel, na Sokolovsku dokonce jen dvacet. Celostátní průměr je přitom 32 lékařů na tisíc obyvatel. Kraj také mírně zaostává v počtu nemocničních lůžek.

 

Právě se děje

Další zprávy