V Karlovarském kraji chybí lékaři, za specialisty se dojíždí

ČTK ČTK
23. 3. 2015 14:35
Důvodem je podle starostů odliv lékařů do zahraničí, jinde si stěžují na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karlovy Vary - Lékaři v Karlovarském kraji stárnou a je jich málo. Městům i obcím v kraji chybí především specialisté, za kterými musejí obyvatelé obcí dojíždět do velkých měst.

Někteří starostové vidí důvody v odlivu lékařů do zahraničí, jinde si stěžují i na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou. 

"V Aši od konce loňského roku chybí interní ambulance, pediatry máme také v důchodovém věku. Až se rozhodnou, že s prací skončí, vznikne další problém. Ašsko dostal na starost lékař v Chebu, pro seniory nebo rodiče s dětmi je ale dojíždění často záležitost na celý den. Definitivní řešení ale těžko najdeme, když lékaři hledají práci raději v Německu a obecně jich je nedostatek. Je to systémový problém," řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

Město podle něj zřídilo zdravotnickou komisi a na vyhledávání lékařů aktivně spolupracuje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), přesto se jim lékaře najít nedaří.

Spory s pojišťovnou

VZP naopak podle starosty Patrika Pizingera blokuje obnovení zubařské ordinace v Chodově na Sokolovsku.

"Na nedostatek lékařů si nemůžeme stěžovat, podařilo se nám najít i mladé lidi, kteří by praxi chtěli v Chodově vykonávat. Narazili jsme však na neochotu VZP vypsat výběrové řízení. Lékař pro zubní ordinaci přitom v Chodově chyběl jen krátce, dlouhodobě ordinace fungovala," tvrdí starosta.

S regionální ředitelkou pojišťovny pro zdravotnickou péči se Pizinger plánuje v dubnu sejít a situaci probrat.

Také v Abertamech lidé negativně pocítili odchod pediatra. "Stejný problém vyvstal i v Jáchymově. Zhruba 400 dětí se teď muselo rozptýlit mezi pediatry v Karlových Varech a Ostrově," uvedl starosta Zdeněk Lakatoš.

Chybějící lékárnu v Abertamech na Karlovarsku vedení města vyřešilo pravidelným dovozem léků na úřad z lékárny v nedalekých Potůčkách.  Malé obce jako například Stráž nad Ohří jsou paradoxně s nutným dojížděním smířené. "Máme 500 obyvatel, není divu, že lékárnu neprovozujeme. Dvakrát v týdnu tu je praktický lékař, potřeby místních to, myslím, pokrývá. Za odborníky lidé dojíždějí," uvedl starosta Miroslav Záleský.

Lékaři stárnou

Problém s nedostatkem lékařů se objevil i na programu krajského setkání Svazu měst a obcí ČR. "V současné době je průměrný věk lékařů 53 až 54 let a například u zubařů je situace taková, že více lidí odchází do důchodu, než začíná studovat.

Jde o demografický problém, který je třeba co nejdříve řešit. Proto svaz jedná s ministerstvem zdravotnictví. Například se hledá způsob, jak z evropských dotací financovat vybavení ordinací.

Rovněž se připravuje změna úhradové vyhlášky, aby méně atraktivní lokality, kde lékaři působí, byly bonifikovány," uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

V Karlovarském kraji je 27 ambulantních lékařů na tisíc obyvatel, na Sokolovsku dokonce jen dvacet. Celostátní průměr je přitom 32 lékařů na tisíc obyvatel. Kraj také mírně zaostává v počtu nemocničních lůžek.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zruší výjimku ze sankcí týkající se íránského zařízení Fordo

Spojené státy ukončí platnost výjimky ze sankcí, která se týkala íránského zařízení Fordo a umožňovala zahraničním společnostem spolupracovat s íránským civilním jaderným programem bez toho, že by jim hrozily pokuty. Informoval o tom americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Chorvatští obhájci titulu prohráli v Davisově poháru s Ruskem

Chorvatští obhájci titulu vstoupili do nového formátu závěrečného turnaje Davisova poháru porážkou s tenisty Ruska. Ve dvouhrách v Madridu neuspěli Borna Gojo ani Borna Čorič. Třetím týmem ve skupině B je domácí Španělsko.

Skupina B:

Chorvatsko - Rusko 0:3

Gojo - Rubljov 3:6, 3:6, Čorič - Chačanov 7:6 (7:4), 4:6, 4:6, Dodig, Mektič - Chačanov, Rubljov 6:7 (3:7), 4:6.

Skupina D:

Belgie - Kolumbie 2:1

Darcis - Giraldo 6:3, 6:2, Goffin - Galán 3:6, 6:3, 6:3, Gille, Vliegen - Cabal, Farah 7:6 (7:5), 4:6, 6:7 (3:7).

Skupina F:

Itálie - Kanada 0:2 po druhé dvouhře

Fognini - Pospisil 6:7 (5:7), 5:7, Berrettini - Shapovalov 6:7 (5:7), 7:6 (7:3), 6:7 (5:7).

Zdroj: ČTK
Další zprávy