V Karlovarském kraji chybí lékaři, za specialisty se dojíždí

ČTK ČTK
23. 3. 2015 14:35
Důvodem je podle starostů odliv lékařů do zahraničí, jinde si stěžují na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Karlovy Vary - Lékaři v Karlovarském kraji stárnou a je jich málo. Městům i obcím v kraji chybí především specialisté, za kterými musejí obyvatelé obcí dojíždět do velkých měst.

Někteří starostové vidí důvody v odlivu lékařů do zahraničí, jinde si stěžují i na špatnou spolupráci se zdravotní pojišťovnou. 

"V Aši od konce loňského roku chybí interní ambulance, pediatry máme také v důchodovém věku. Až se rozhodnou, že s prací skončí, vznikne další problém. Ašsko dostal na starost lékař v Chebu, pro seniory nebo rodiče s dětmi je ale dojíždění často záležitost na celý den. Definitivní řešení ale těžko najdeme, když lékaři hledají práci raději v Německu a obecně jich je nedostatek. Je to systémový problém," řekl starosta Aše Dalibor Blažek.

Město podle něj zřídilo zdravotnickou komisi a na vyhledávání lékařů aktivně spolupracuje s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou (VZP), přesto se jim lékaře najít nedaří.

Spory s pojišťovnou

VZP naopak podle starosty Patrika Pizingera blokuje obnovení zubařské ordinace v Chodově na Sokolovsku.

"Na nedostatek lékařů si nemůžeme stěžovat, podařilo se nám najít i mladé lidi, kteří by praxi chtěli v Chodově vykonávat. Narazili jsme však na neochotu VZP vypsat výběrové řízení. Lékař pro zubní ordinaci přitom v Chodově chyběl jen krátce, dlouhodobě ordinace fungovala," tvrdí starosta.

S regionální ředitelkou pojišťovny pro zdravotnickou péči se Pizinger plánuje v dubnu sejít a situaci probrat.

Také v Abertamech lidé negativně pocítili odchod pediatra. "Stejný problém vyvstal i v Jáchymově. Zhruba 400 dětí se teď muselo rozptýlit mezi pediatry v Karlových Varech a Ostrově," uvedl starosta Zdeněk Lakatoš.

Chybějící lékárnu v Abertamech na Karlovarsku vedení města vyřešilo pravidelným dovozem léků na úřad z lékárny v nedalekých Potůčkách.  Malé obce jako například Stráž nad Ohří jsou paradoxně s nutným dojížděním smířené. "Máme 500 obyvatel, není divu, že lékárnu neprovozujeme. Dvakrát v týdnu tu je praktický lékař, potřeby místních to, myslím, pokrývá. Za odborníky lidé dojíždějí," uvedl starosta Miroslav Záleský.

Lékaři stárnou

Problém s nedostatkem lékařů se objevil i na programu krajského setkání Svazu měst a obcí ČR. "V současné době je průměrný věk lékařů 53 až 54 let a například u zubařů je situace taková, že více lidí odchází do důchodu, než začíná studovat.

Jde o demografický problém, který je třeba co nejdříve řešit. Proto svaz jedná s ministerstvem zdravotnictví. Například se hledá způsob, jak z evropských dotací financovat vybavení ordinací.

Rovněž se připravuje změna úhradové vyhlášky, aby méně atraktivní lokality, kde lékaři působí, byly bonifikovány," uvedla mluvčí svazu Štěpánka Filipová.

V Karlovarském kraji je 27 ambulantních lékařů na tisíc obyvatel, na Sokolovsku dokonce jen dvacet. Celostátní průměr je přitom 32 lékařů na tisíc obyvatel. Kraj také mírně zaostává v počtu nemocničních lůžek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy