Unikátní rozhledna na Klínovci se dočká rekonstrukce

ČTK ČTK
30. 11. 2011 8:25
Rozhlednu v havarijním stavu je nutné rozebrat doslova kámen po kameni
Rozhlednu v havarijním stavu je nutné rozebrat doslova kámen po kameni.
Rozhlednu v havarijním stavu je nutné rozebrat doslova kámen po kameni. | Foto: Pavel Baroch

Boží Dar (Karlovarsko) - Rekonstrukce unikátní rozhledny na Klínovci, nejvyšším vrcholu Krušných hor, začne patrně příští rok v květnu. Boží Dar jako vlastník objektu už získal evropskou dotaci a ještě letos vypíše výběrové řízení na stavební firmu.

Vlastní práce začnou hned, jak to počasí na jaře dovolí. Odhadované náklady na opravu věže jsou kolem 20 milionů korun, sdělil starosta Jan Horník.

Ze stavebního průzkumu před zahájením oprav vyplynulo, že původní stavbu je nutné rozebrat doslova kámen po kameni, podotkl starosta. Její špatný stav a velmi špatná stabilita jiný postup nedovolují.

Po rozebrání stavby nejdříve vznikne jakýsi vnitřní betonový tubus a ten bude poté obložen kamením. To by mělo zajistit nejen dokonalou stabilitu rozhledny, ale také její odolnost vůči drsnému podnebí," konstatoval starosta.

Šikmá věž na Klínovci

Obnova klínovecké rozhledny, která je řadu let kvůli havarijnímu stavu nepřístupná, by měla trvat do roku 2013. Podle Horníka to nelze dříve stihnout vzhledem ke krátké stavební sezoně v Krušných horách.

Pokud nebudou problémy s výběrovým řízením, pak se řemeslníci objeví u věže příští rok, hned jak sleze sníh. "Osobně to ale odhaduji tak na květen. A dělat budou do konce října. Pak už obvykle sněží," dodal starosta.

Rozhledna na Klínovci vznikla v roce 1884. Tehdy ale byla špatně založena, takže se postupně odklonila od své svislé osy téměř o půl metru. Po odkrytí betonového nástřiku, kterým byla před mnoha lety opravena, začaly ze stavby vypadávat jednotlivé kameny a hrozilo, že by se mohla zhroutit.

Na opravu ale čeká i hotelový areál, který s věží sousedí. Náklady na jeho obnovu jsou mezi 200 až 300 miliony korun.

 

Právě se děje

před 42 minutami

V Nizozemsku vjelo auto na zahrádku kavárny, šest lidí je zraněných

Šest lidí ve středu utrpělo zranění, když ve městě Gennep na východě Nizozemska vjelo auto na zahrádku kavárny. Proč se tak stalo, není jasné, uvedla nizozemská agentura ANP. Poranění pěti lidí je lehké, šestý člověk byl převezen do nemocnice. Případ vyšetřuje policie, která řidiče auta zadržela. Podle místních médií není vyloučené, že nějakou roli při této nehodě mohly sehrát drogy. Město Gennep leží u hranice s Německem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy