Únik chlóru do karlovarského bazénu zavinila obsluha

Domácí ČTK Domácí, ČTK
10. 3. 2013 16:01
V novém bazénu v Karlových Varech bylo ošetřeno 30 lidí, někteří museli do nemocnice
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jaroslav Pikous Aktuálně.cz

Karlovy Vary - V novém sportovním centru s bazénem v Karlových Varech unikl v sobotu chlór. V bazénu bylo v tu dobu kolem 130 lidí. Někteří z lidí, kteří se jedovatého plynu nadýchali, byli ošetřeni na místě, jiné převezly sanitky do nemocnice.

Karlovarská nemocnice v neděli uvedla, že už propustila postižené domů. Dva dospělé a jedno dítě lékaři původně hospitalizovali, další padesátku ošetřili zdravotníci přímo na místě.

Za únikem chlóru byla podle zprávy vedení KV Arény, pod níž centrum patří, lidská chyba. "Tato událost vznikla nedodržením technologických postupů ze strany zaměstnanců KV Areny. V souvislosti s tímto pochybením provede vedení KV Areny patřičná opatření, aby se již tato událost v budoucnosti neopakovala," sdělil v neděli ČTK jednatel KV Areny Roman Maleček. Omluvil se poškozeným a slíbil odškodnění. Bazénové centrum se podle něj od pondělí otevře v obvyklém provozu.

"V době úniku bylo v centru 133 návštěvníků, z nichž kolem 25 bylo odvezeno sanitními vozy do Krajské nemocnice v Karlových Varech, 55 osob bylo ošetřeno na místě," upřesnil mluvčí hasičů Kasal.

Látka se šířila u tobogánu

Událostí se zabývá i policie. "Situaci v bazénu šetříme jako obecné ohrožení z nedbalosti," potvrdila Kávová. Už v sobotu odpoledne se kvůli úniku chloru sešli zástupci hygieny, integrovaného záchranného systému, stavebního odboru a primátor.

Nebezpečná látka se podle Kasala šířila ve vnitřních prostorech bazénového centra, zejména u tobogánu. V době příjezdu hasičů se už návštěvníci shromažďovali ve vestibulu.

Plynný chlor je jedovatý plyn štiplavého zápachu, který dráždí oči a dýchací orgány, způsobuje křečovitý a dráždivý kašel. Vyšší koncentrace může způsobit otok plic. Příznaky se mohou objevit i po několika desítkách hodin od nadýchání.

Chlor v bazénu unikl i v noci na 23. února. Tehdy ale byl bazén prázdný, nikdo nebyl ohrožen. Zásah ale i tak museli hasiči vést v protichemických oblecích.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Macháč získal na challengeru v Nur-Sultanu druhý titul v kariéře

enista Tomáš Macháč vyhrál challenger v Nur-Sultanu a na tomto okruhu získal druhou trofej v kariéře. Dvacetiletý český talent dnes ve finále v Kazachstánu porazil Rakušana Sebastiana Ofnera po téměř dvou a půl hodinách 4:6, 6:4, 6:4 a v žebříčku ATP se poprvé posune do Top150.

Svěřenec trenéra Daniela Vacka, jenž minulý týden vypadl na prvním z dvojice turnajů v Nur-Sultanu ve čtvrtfinále, si na challengeru zahrál o titul potřetí. Premiérovou trofej získal v roce 2019 v Koblenci, v loňském finále v Bratislavě neuspěl.

Ve světovém žebříčku bylo pro Macháče dosavadním maximem aktuální 166. místo, v pondělním vydání pořadí ATP by měl figurovat na 137. příčce.

Tenisový challenger v Nur-Sultanu (tvrdý povrch, dotace 156.240 dolarů):

Dvouhra - finále:

Macháč (ČR) - Ofner (Rak.) 4:6, 6:4, 6:4.

Zdroj: ČTK
Další zprávy