Umělecká škola přepisovala kvůli dotacím údaje žáků

Domácí Domácí
11. 3. 2013 12:41
Městský úřad při kontrole přišel na to, že škola například "omlazovala" dospělé studenty
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Novák

Praha/Horní Slavkov - Základní umělecká škola v Horním Slavkově čelí podezření z rozsáhlých podvodů za účelem získávání vyšších státních dotací.

Informovala o tom MF Dnes. Podle jejího zjištění škola například přepisovala rodná čísla žáků.

Takto postupovala zejména u dospělých studentů, které "omlazovala", aby získala vyšší dotace. V dokumentaci se tak každý rok objevovali titíž žáci, pokaždé ale s jiným rodným číslem.

Na podvody se přišlo při kontrole z městského úřadu, která si ve škole vyžádala potvrzení žáků o studiu. Ředitelka školy Olga Müllerová však v tu chvíli nahlásila vloupání do kanceláře a ztrátu důležitých dokumentů.

Müllerová navíc krátce po kontrole oznámila, že je nemocná a nyní je v pracovní neschopnosti. Dosud si nevyzvedla ani protokol o výsledku prověrky.

Na machinace s údaji studentů radnici upozornil anonym. "Plánovaná veřejnosprávní kontrola zkoumala hospodaření za rok 2011. Rada města jí dala za úkol zaměřit se právě na zapisované studenty. Obdrželi jsme totiž anonym s upozorněním, že údaje u žáků neodpovídají skutečnosti," uvedla starostka Jana Vildumetzová.

Případem se nyní zabývá sokolovská policie, která prošetřuje i vloupání.

Zatím není jasné, o kolik peněz škola stát připravila, vedení radnice totiž výsledky kontroly nezveřejní, dokud si ředitelka Müllerová nepřevezme protokol z prověrky.

Karlovy Vary řešily podobný případ

Co se týče dotací, pobírá škola od státu kolem 20 tisíc korun na jednoho žáka hudebního oboru, na žáka na tanečním oboru potom 10 tisíc korun. Škola si tak mohla přijít na 100 až 200 tisíc korun navíc.

V Karlovarském kraji nejde o první takový případ. Podobný podvod vyšel loni najevo i u Základní umělecké školy v Karlových Varech, jejíž ředitel Václav Richter byl obviněn z úvěrového podvodu. Kvůli vyšším dotacím předkládal zřizovateli nepravdivé statistické výkazy o škole.

Údaje tehdy pozměňoval v počtu žáků v jednotlivých oborech tak, že byly navýšeny počty žáků v oborech s individuální výukou, kde je státní dotace vyšší, a poníženy v oborech kolektivní výuky, kde je státní dotace nižší.

Ředitel karlovarské základní školy způsobil státu škodu za téměř tři miliony korun.

 

Právě se děje

Další zprávy