TOP 09 spojí v krajských volbách síly se starosty

ČTK ČTK
14. 11. 2011 17:25
Lídrem kandidátky bude senátor Jan Horník (STAN), TOP 09 obsadí 2. a 3. pozici
Karlovarský magistrát - Ilustrační foto
Karlovarský magistrát - Ilustrační foto | Foto: Mapy.cz

Karlovy Vary - V Karlovarském kraji se zúčastní krajských voleb v příštím roce společně TOP 09 a Starostové a nezávislí (STAN).

Obě strany si už určily klíč k obsazení kandidátky. Jejím lídrem bude senátor a starosta Božího Daru Jan Horník (STAN), druhou a třetí pozici obsadí TOP 09 a v doplnění zbývajících míst se budou obě uskupení pravidelně střídat.

Prostor bude dán i nezávislým osobnostem mimo TOP 09 a STAN, oznámil předseda krajské TOP 09 Josef Malý.

Při tvorbě kandidátky bude podle Malého kladen důraz na územní celokrajské proporční rozdělení, na profesní způsobilost jednotlivých kandidátů a také na vůli členské základny.

Podobnou dohodu uzavřely obě strany také v případě senátních voleb, které se budou zároveň s krajskými konat ve volebním obvodu na Sokolovsku.

"V tomto případě kandidáta navrhuje TOP 09 a STAN návrh podpoří. Vybraný byl předseda regionální organizace TOP 09 Petr Zahradníček, což ale ještě podléhá schválení výkonného výboru TOP 09 v Praze," uvedl Malý.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
Další zprávy