Thermal má patřit mezi kulturní památky, chtějí Karlovy Vary

ČTK ČTK
Aktualizováno 27. 5. 2015 17:31
Hotel je už součástí Městské památkové zóny Karlovy Vary. Kulturní památka by ale měla ochranu vyšší.
Hotel Thermal.
Hotel Thermal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Karlovy Vary - Město Karlovy Vary požádá o prohlášení hotelu Thermal kulturní památkou.

Zařazení na seznam památkově chráněných objektů má podle radních omezit možné necitlivé stavební zásahy či zabránit demolici hotelu nebo jeho části, řekl ve středu novinářům náměstek primátora Karlových Varů Jiří Klsák (KOA). Podle krajských památkářů má hotel hodnotu především ve své ojedinělosti.

"Bazén, který je součástí komplexu Thermalu, by měl být prodán do soukromých rukou a hrozí, že by zde nový majitel chtěl stavět komplex, který není pro Karlovy Vary v těchto místech žádoucí. Jednou z možností, jak tento proces zastavit, tedy jak zabránit zbourání bazénu a postavení něčeho jiného, je prohlášení celého komplexu za památku," uvedl Klsák.

"Komplex hotelu Thermal je skvělým příkladem pozdní moderny v poválečné československé architektuře. Brutalistní prvky architektury odkazují k soudobým stavbám v Británii a ve Skandinávii," řekl architekt Pavel Směták.

"Pro celou tvorbu manželů Machoninových je charakteristické těsné spojení architektury a stavebního inženýrství a u hotelu Thermal je spolupráce architektů a konstruktérů mimořádná," dodal Směták, který nedávno připravil retrospektivní výstavu díla Machoninových.

Hotel patří českému státu

Thermal je podle něj příkladem architektonické odvahy a pojetí stavby jako celostního autorského díla. Mimořádné je spojení exteriéru stavby s interiérem.

"Tryskaný beton použitý na fasádě volně přechází na povrchy stěn v hotelových halách. Jediným předělem mezi vnitřním a vnějším je velkoformátové bezrámové zasklení. Zachovalé interiéry jsou skvělou ukázkou soudobé interiérové tvorby s velmi výrazným autorským rukopisem," dodal.

Hotel Thermal je v majetku českého státu. I když se objevily i úvahy o prodeji celého hotelu, ministerstvo financí chce zatím prodat venkovní termální bazén. Pro hotel je ztrátový.

Navíc rekonstrukce zastaralé technologie by stála desítky milionů korun. Zájemci o koupi bazénu mohou své nabídky předkládat do konce května.

Podle mluvčí ministerstva kultury Simony Cigánkové ministerstvo doposud neobdrželo ani odborné vyjádření příslušného Národního památkového ústavu v Lokti. "Po obdržení tohoto vyjádření, na základě jeho kladných či negativních závěrů, bude řízení buď zahájeno, nebo nezahájeno.

Památkáři doporučují vyhlásit Thermal kulturní památkou

V případě, že řízení zahájeno bude, nelze vyloučit, že areál hotelu Thermal za kulturní památku prohlášen bude, ale rovněž nelze vyloučit, že za kulturní památku prohlášen nebude," řekla Cigánková. Není tedy jasné, kdy by mohlo být o žádosti rozhodnuto.

Posudek na Thermal už loketské územní pracoviště zpracovalo na základě návrhu, který podala už před časem soukromá osoba. Stanovisko loketských památkářů je doporučující, řekla ve středu ředitelka Územního odborného pracoviště Národního památkového ústavu v Lokti Romana Riegerová.

Podle památkářů má Thermal hodnotu hlavně ve své ojedinělosti. "Jde kromě Ještědu asi o nejvýznamnější stavbu ve stylu brutalismu v Česku. Bohužel, pokud se to chtělo chránit, tak se mělo dřív, protože některé interiéry tam už nejsou v takovém stavu, jako byly ještě před asi deseti lety," uvedla Riegerová.

Hotel je ale už součástí Městské památkové zóny Karlovy Vary, kterou ministerstvo kultury vyhlásilo 10. září 1992. Na nemovitosti v zóně se vztahuje ochrana památkového zákona.

Kulturní památka by ale měla ochranu vyšší. Zatímco v zóně se hledí zejména na celkový vzhled, u kulturní památky podléhá ochraně například i interiér.

Thermal každoročně slouží i jako centrum Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary. Už při jeho stavbě se s umístěním filmového festivalu do hotelu počítalo.

Autory současné podoby hotelu byli Věra a Vladimír Machoninovi. Stále vlastní autorská práva, která do jisté míry omezují zásahy do podoby hotelu, který byl postaven v letech 1967 až 1976. Otevřen byl v roce 1977. Výstavbě hotelu musela tehdy ustoupit celá Chebské ulice s původní zástavbou z 19. století.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Brémy na úvod baráže doma remizovaly 0:0 s Heidenheimem

Fotbalisté Brém v úvodním zápase baráže o účast v německé lize remizovali 0:0 s Heidenheimem a nevyužili výhodu domácího prostředí. Za Werder nastoupili brankář Jiří Pavlenka a obránce Theodor Gebre Selassie. Odveta se hraje v pondělí.

Brémy v posledním bundesligovém kole deklasovaly Kolín nad Rýnem 6:1, ale třetí tým druhé ligy na svém stadionu přehrát nedokázaly. Domácí mužstvo navíc v 87. minutě oslabil kapitán a obránce Niklas Moisander, který byl vyloučen po druhé žluté kartě.

Heidenheim si v závěrečné přesilovce vytvořil tlak i šance, ale Pavlenka udržel čisté konto. I tak Werderu dál hrozí první sestup po 40 letech.

Baráž o účast v německé fotbalové lize - úvodní zápas:

Brémy - Heidenheim 0:0.

Odveta se hraje v pondělí.

před 2 hodinami

Senát USA schválil sankce za bezpečnostní zákon pro Hongkong, zbývá už jen podpis prezidenta Trumpa

Americký Senát schválil sankce proti bankám, jež spolupracují s čínskými představiteli, kteří se podíleli na přijetí kontroverzního bezpečnostního zákona pro Hongkong. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ke vstupu normy v platnost zbývá už jen podpis prezidenta Donalda Trumpa. Zákon podle Washingtonu a dalších kritiků podrývá autonomii Hongkongu coby finančního centra pod čínskou správou.

Senát sankce přijal jednohlasně poté, co je ve středu rovněž bez výhrad podpořili členové Sněmovny reprezentantů. Schválená právní norma zavádí postihy subjektů, které pomáhají omezovat autonomii Hongkongu, i finančním institucím, které těmto subjektům pomáhají v podnikání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy