Stavba lanovek pokračuje i přes zablokované dotace

ČTK ČTK
21. 9. 2012 17:24
V Krušných horách pokračuje výstavba pěti nových lanovek a čtyř sjezdových tratí
Skiareál Klínovec, ilustrační foto.
Skiareál Klínovec, ilustrační foto. | Foto: Skiareál Klínovec

Boží Dar (Karlovarsko) - Výstavba pěti nových lanovek a čtyř sjezdových tratí v Krušných horách pokračuje přes komplikace se zablokovanými dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad.

Investor na Plešivci prozatím dotační peníze nepotřeboval, provozovatelé Skiareálu Klínovec řešili situaci překlenovacím úvěrem.

Díky tomu bude klínovecký areál už v této zimní sezoně doplněn o novou lanovku. Bylo by však dobré, aby se situace s dotacemi co nejdříve vyřešila, řekli investoři projektů.

Na Klínovci byla právě dokončena nová čtyřsedačková lanovka Doppelmayr, která bude už od nadcházející zimní sezony vozit lyžaře nad sjezdovkou Přemostěná. Nahradila tady zastaralé kotvy. Úpravy prodělala i sjezdovka, která byla rozšířena.

Kromě lanovky asi za 45 milionů korun vzniklo i nové technické zázemí areálu, celkem přišla tato etapa na 90 milionů Kč.

Dokončení této části modernizace skiareálu blokování dotací neohrozilo. "To ale jen díky tomu, že jsme dostali překlenovací úvěr," uvedl provozovatel střediska Martin Píša.

V nejhorším přeruší stavbu

Složitější situace je v případě už zahájené stavby další lanovky a sjezdové tratě z Klínovce do Jáchymova. I tady se pohybují náklady ve výši 90 milionů korun.

Už jsou vykácené stromy v dráze lanovky, vytvořený je profil sjezdovky a připraveny i patky na stožáry, které ponesou lana. Pokud to počasí dovolí, mohlo by 17 stožárů být na místě ještě letos.

"Další práce by měly pokračovat na jaře. Jestliže ale do té doby nebudou dotace vypláceny, nastanou problémy. V nejhorším případě bychom museli stavbu přerušit," dodal Píša.

Tady bude nový Špindl, bydlení skupují manažeři i podnikatelé:

Na Plešivci, kde vznikne nový areál, jsou vykáceny průseky pro lanovky a sjezdovky. Společnosti HR Agency byla na projekt schválena dotace kolem 200 milionů korun, jeho celkové náklady jsou asi 400 milionů.

Podle projektu tady vzniknou tři lanovky a tři sjezdovky s délkou šest kilometrů.

"Dokončili jsme tendr na stavební firmu, práce možná začnou ještě letos. Pozastavení dotací zatím není problém. Stejně musíme vše uhradit ze svého a až po dokončení akce dostaneme peníze z dotací," uvedl zástupce investora Petr Voráček.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy