Stavba lanovek pokračuje i přes zablokované dotace

ČTK ČTK
21. 9. 2012 17:24
V Krušných horách pokračuje výstavba pěti nových lanovek a čtyř sjezdových tratí
Skiareál Klínovec, ilustrační foto.
Skiareál Klínovec, ilustrační foto. | Foto: Skiareál Klínovec

Boží Dar (Karlovarsko) - Výstavba pěti nových lanovek a čtyř sjezdových tratí v Krušných horách pokračuje přes komplikace se zablokovanými dotacemi z Regionálního operačního programu Severozápad.

Investor na Plešivci prozatím dotační peníze nepotřeboval, provozovatelé Skiareálu Klínovec řešili situaci překlenovacím úvěrem.

Díky tomu bude klínovecký areál už v této zimní sezoně doplněn o novou lanovku. Bylo by však dobré, aby se situace s dotacemi co nejdříve vyřešila, řekli investoři projektů.

Na Klínovci byla právě dokončena nová čtyřsedačková lanovka Doppelmayr, která bude už od nadcházející zimní sezony vozit lyžaře nad sjezdovkou Přemostěná. Nahradila tady zastaralé kotvy. Úpravy prodělala i sjezdovka, která byla rozšířena.

Kromě lanovky asi za 45 milionů korun vzniklo i nové technické zázemí areálu, celkem přišla tato etapa na 90 milionů Kč.

Dokončení této části modernizace skiareálu blokování dotací neohrozilo. "To ale jen díky tomu, že jsme dostali překlenovací úvěr," uvedl provozovatel střediska Martin Píša.

V nejhorším přeruší stavbu

Složitější situace je v případě už zahájené stavby další lanovky a sjezdové tratě z Klínovce do Jáchymova. I tady se pohybují náklady ve výši 90 milionů korun.

Už jsou vykácené stromy v dráze lanovky, vytvořený je profil sjezdovky a připraveny i patky na stožáry, které ponesou lana. Pokud to počasí dovolí, mohlo by 17 stožárů být na místě ještě letos.

"Další práce by měly pokračovat na jaře. Jestliže ale do té doby nebudou dotace vypláceny, nastanou problémy. V nejhorším případě bychom museli stavbu přerušit," dodal Píša.

Tady bude nový Špindl, bydlení skupují manažeři i podnikatelé:

Na Plešivci, kde vznikne nový areál, jsou vykáceny průseky pro lanovky a sjezdovky. Společnosti HR Agency byla na projekt schválena dotace kolem 200 milionů korun, jeho celkové náklady jsou asi 400 milionů.

Podle projektu tady vzniknou tři lanovky a tři sjezdovky s délkou šest kilometrů.

"Dokončili jsme tendr na stavební firmu, práce možná začnou ještě letos. Pozastavení dotací zatím není problém. Stejně musíme vše uhradit ze svého a až po dokončení akce dostaneme peníze z dotací," uvedl zástupce investora Petr Voráček.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy