STAN půjde na Karlovarsku do krajských voleb bez TOP 09

ČTK ČTK
3. 6. 2015 15:06
Spoléhat chce na spolupráci s myšlenkově spřátelenými hnutími v kraji.
Předseda Starostů Martin Půta
Předseda Starostů Martin Půta | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Starostové a nezávislí (STAN) budou v Karlovarském kraji v příštích krajských volbách v roce 2016 kandidovat bez TOP 09. Spoléhat chtějí na spolupráci s myšlenkově spřátelenými hnutími v kraji. 

Na kandidátce bez TOP 09 se usnesl krajský výbor STAN. "Nejedná se však o rozchod ve zlém," uvedla předsedkyně STAN v kraji Jitka Pokorná. TOP 09 bude pro STAN nadále jedním z nejbližších koaličních partnerů.

STAN chce nabídnout sdružení spřízněným stranám a hnutím, které v kraji kandidují, ale nedostanou se do zastupitelstva. Podobnou spolupráci už STAN úspěšně praktikuje například s Karlovarskou občanskou alternativou.

Rozhodnutí STAN krajské vedení TOP 09 nepřekvapilo. "Již od komunálních voleb, kdy jsme v mnoha obcích kandidovali bez STAN, počítáme s tím, že budeme kandidovat do krajských voleb 2016 samostatně s podporou nezávislých starostů, kteří se již objevili na našich kandidátkách do komunálních voleb, a dalšími, s kterými spolupracujeme na komunální úrovni," řekl ČTK krajský předseda TOP 09 Lukáš Otys.

V krajských volbách v roce 2012 získala koalice TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj 7,38 procenta hlasů a získala čtyři z 45 křesel krajského zastupitelstva. Už v loňských obecních volbách ale obě strany kandidovaly například v Karlových Varech odděleně. Ani jedna ale nepřesáhla minimální pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"Chcete, aby tu vládl Putin?" V Minsku protestují stovky lidí proti integraci země s Ruskem

O plánech na "prohloubení integrace" země s Ruskem mají v sobotu v černomořském letovisku Soči jednat prezidenti obou zemí Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Agentura AP odhadla počet demonstrantů na více než 1000, nezávislý server Tut.by se dopočítal 730 účastníků.

Demonstranti se po poledni pokusili proniknout na schodiště Paláce republiky, ale policisté v uniformách i civilu jim v tom zabránili. Jinak pořádkové síly nezasáhly, přestože akce nebyla povolená.

"Chcete, aby tu vládl Putin?" ptal se do megafonu opoziční aktivista Pavel Severinec a dav odpovídal "Ne!". "Takovou integraci nemám zapotřebí," vykřikovala žena, držící plakát s přeškrtnutou ruskou vlajkou. Na výzvy policie k rozchodu odpovídali demonstranti voláním "Ať žije Bělorusko!", vylíčil server. Demonstranti mají v plánu vydržet až do soumraku a v neděli v protestu pokračovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy