STAN půjde na Karlovarsku do krajských voleb bez TOP 09

ČTK ČTK
3. 6. 2015 15:06
Spoléhat chce na spolupráci s myšlenkově spřátelenými hnutími v kraji.
Předseda Starostů Martin Půta
Předseda Starostů Martin Půta | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Starostové a nezávislí (STAN) budou v Karlovarském kraji v příštích krajských volbách v roce 2016 kandidovat bez TOP 09. Spoléhat chtějí na spolupráci s myšlenkově spřátelenými hnutími v kraji. 

Na kandidátce bez TOP 09 se usnesl krajský výbor STAN. "Nejedná se však o rozchod ve zlém," uvedla předsedkyně STAN v kraji Jitka Pokorná. TOP 09 bude pro STAN nadále jedním z nejbližších koaličních partnerů.

STAN chce nabídnout sdružení spřízněným stranám a hnutím, které v kraji kandidují, ale nedostanou se do zastupitelstva. Podobnou spolupráci už STAN úspěšně praktikuje například s Karlovarskou občanskou alternativou.

Rozhodnutí STAN krajské vedení TOP 09 nepřekvapilo. "Již od komunálních voleb, kdy jsme v mnoha obcích kandidovali bez STAN, počítáme s tím, že budeme kandidovat do krajských voleb 2016 samostatně s podporou nezávislých starostů, kteří se již objevili na našich kandidátkách do komunálních voleb, a dalšími, s kterými spolupracujeme na komunální úrovni," řekl ČTK krajský předseda TOP 09 Lukáš Otys.

V krajských volbách v roce 2012 získala koalice TOP 09 a Starostové pro Karlovarský kraj 7,38 procenta hlasů a získala čtyři z 45 křesel krajského zastupitelstva. Už v loňských obecních volbách ale obě strany kandidovaly například v Karlových Varech odděleně. Ani jedna ale nepřesáhla minimální pětiprocentní hranici pro vstup do zastupitelstva.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy