Soud začal řešit, koho je KV Aréna. Ve hře je miliarda

ČTK ČTK
19. 9. 2012 14:09
V Karlových Varech začal spor mezi městem a stavebními firmami Syner, Bau-Stav a Metrostav
KV Arena v Karlových Varech.
KV Arena v Karlových Varech. | Foto: Oficiální web KV Areny

Karlovy Vary - U Okresního soudu v Karlových Varech začal ve středu spor mezi městem a stavebními firmami Syner, Bau-Stav a Metrostav o to, kdo bude vlastníkem multifunkční haly KV Aréna.

Magistrát chce, aby byly za majitele haly, která přišla město na zhruba 1,05 miliardy korun, označeny firmy.

Právník Robert Pelikán, který Karlovy Vary zastupuje, řekl, že smlouva na výstavbu KV Arény byla uzavřena na základě protiprávního výběrového řízení, a proto je neplatná.

Stavební firmy získaly zakázku v nechvalně proslulém losování, za které už město potrestal antimonopolní úřad pokutou půl milionu korun. Radnice se bránila proti sankci i soudně, ale Nejvyšší správní soud žalobu zamítl.

Z toho podle Pelikána vyplývá, že smlouva na výstavbu není platná. Město má dostat zpět 1,05 miliardy a firmy halu. Zda pak bude město ochotno halu za dohodnutých podmínek a nižší cenu, než byla fakturována, od firem posléze opět odkoupit, to už je další věc, uvedl Pelikán.

Nemravná žaloba

Žalované firmy vyslaly k soudu tři právníky, hovořil za ně však především karlovarský advokát Petr Šindelář. Žalobu města označil za nemravnou, podle jeho mínění je jasné, že KV Aréna patří městu a to ji bude vlastnit i nadále.

Argumentoval mimo jiné tím, že plnou moc pro Pelikána k zastupování radnice nepodepsal primátor a že žalobu neschvalovalo zastupitelstvo.

"Stejný orgán přitom rozhodoval o tom, že se KV Aréna bude stavět. Je i v zájmu občanů, aby hala zůstala městu," uvedl Šindelář.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Podotkl, že žalované firmy zvažovaly, zda se soudu zúčastní. "Kdybychom se nedostavili, soud by vydal kontumační rozsudek a během pár vteřin by aréna zmizela z majetku města a změnila vlastníka. Ale nakonec postupujeme tak, aby hala zůstala Karlovým Varům," dodal Šindelář.

Současné vedení města je podle Šindelářova mínění pod jistým politickým tlakem a musí soud dotáhnout až do konce. "Přitom se město chová jako nesporný vlastník KV Arény. Potvrzuje nám to řada důkazů," řekl Šindelář.

Advokát je lídrem ODS

Bývalý náměstek primátora Jiří Kotek (Alternativa), který patřil k hlavním iniciátorům podání žaloby o určení vlastnického práva ke KV Aréně, uvedl, že soud mohl vynést rozsudek už ve středu.

Argumenty předložené městem jsou natolik jasné, že firmy nemohou vyhrát, domnívá se Kotek.

Za nesmyslný označil pokus žalovaných zpochybnit legitimitu advokáta města. Podivil se nad tím, že společnosti spojené s takzvanou losovačkou zastupuje advokát Šindelář, který je lídrem ODS v nadcházejících krajských volbách.

Žalované stavební firmy městu hrozí tím, že v případě, kdy dá soud za pravdu Karlovým Varům a určí jako vlastníka firmy, nebudou dodávat energii do právě dokončeného bazénu, protože KV Arénu nebudou provozovat.

Bazén je napojený na energocentrum KV Arény. Hala podle jejich názoru může zůstat až do vyřešení soudních sporů i roky zavřená. Že tato možnost není zcela vyloučená, potvrdil jednatel KV Arény Roman Maleček.

Další jednání soudkyně odročila na 22. října a není vyloučeno, že už spor rozhodne.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy