Soud: Lázně Jáchymov mají roky zablokované akcie právem

ČTK ČTK
24. 9. 2012 13:05
Soudci odmítli stížnost někdejšího majoritního vlastníka lázní, společnosti Invest Kapa
Foto: Pavel Baroch

Brno - Ústavní soud (ÚS) potvrdil oprávněnost dlouholetého zajištění akcií společnosti Léčebné lázně Jáchymov.

Soudci odmítli stížnost někdejšího majoritního vlastníka lázní, společnosti Invest Kapa.

Policie zablokovala cenné papíry před deseti lety v souvislosti s vyšetřováním údajného miliardového podvodu kolem zkrachovalého obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. I přes toto opatření ale lázně v roce 2010 změnily majitele.

Společnost Invest Kapa, spojovaná s investiční skupinou Penta, poukazovala ve stížnosti na pomalý postup vyšetřovatelů. Trvající zajištění akcií bylo podle firmy v rozporu se zákonem i ústavou.

Podle Ústavních soudců však jde o vyšetřování mimořádně složitého a závažného činu s více než miliardovou škodou, což částečně vysvětluje délku řízení.

"Uvedená skutková komplikovanost klade enormní nároky na orgány činné v trestním řízení a nepochybně se dotýká i technických a lidských kapacit těchto orgánů," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Ivanou Janů.

Ústavní soud měl stížnost na stole od roku 2009.

Letos v březnu podalo státní zastupitelství ke Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu na bývalého předsedu představenstva a výkonného ředitele společnosti KTP Quantum.

Oba podle žalobců od března 2000 do března 2002 nabízeli zhodnocení vkladů, i když věděli, že své závazky nesplní. Podařilo se jim tak od klientů vylákat celkem 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů.

Dole honosné lázně, nahoře ruiny. Jáchymov je město kontrastů:

Akcie Léčebných lázní Jáchymov přešly těsně před pádem společnosti KTP Quantum na firmu Penta Investments Limited Kypr. Penta pak převedla akcie na společnost Invest Kapa, která se tak stala majoritním vlastníkem lázní.

Před dvěma lety jáchymovské lázně koupil za 700 milionů majitel luhačovických lázní Martin Burda. Vznikla tak největší lázeňská skupina vystupující pod společným názvem Spa & Wellness Nature Resorts.

Prodejem se kvůli trvajícímu zajištění akcí loni zabývala policie. Server Aktuálně.cz tehdy uvedl, že Penta ani nový vlastník lázní v transakci nevidí problém. Podle nich se totiž neprodaly akcie, ale podnik.

Peníze, které nový majitel za lázně zaplatil, šly podle tehdejšího vyjádření zástupců Penty na účet lázní, kde zůstanou do doby, než soudy blokaci akcií definitivně vyřeší.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Ribéry se podrobil operaci kotníku a čeká ho deset týdnů léčby

Fotbalisté Fiorentiny se budou muset zhruba deset týdnů obejít bez francouzského záložníka Francka Ribéryho. Šestatřicetiletý bývalý reprezentant se podrobil operaci pravého kotníku a podle informací italského klubu může teprve za dva týdny začít s rehabilitací.

Ribéry si zranění způsobil na konci listopadu v ligovém utkání s Lecce. Kvůli zákroku odcestoval do Německa, kde v minulosti hájil barvy Bayernu Mnichov.

před 47 minutami

Dvořák zahájil SP čtyřbobů dvanáctým místem v Lake Placid

Dominik Dvořák vstoupil do nového ročníku Světového poháru čtyřbobů 12. místem v Lake Placid. V americkém olympijském toboganu tak dopadl lépe než minulý týden v dvojbobech, kde dojel třináctý a šestnáctý. Zvítězil Kanaďan Justin Kripps, Dvořák na něj ztratil 1,30 sekundy.

Po úvodním kole byl český pilot s dalšími členy posádky Dominikem Suchým, Janem Šindelářem a Jakubem Noskem na devátém místě, v druhé jízdě si ale pohoršil. Na startu přitom česká čtveřice patřila k nejrychlejším.

V minulém ročníku obsadil Dvořák v konečném pořadí SP čtyřbobů sedmé místo. Jeho nejlepším umístěním byla pátá příčka z lednového závodu v Innsbrucku, naopak nejhůře dopadl právě v Lake Placid, kde byl patnáctý.

Kripps zvítězil suverénně, druhý Lotyš Oskars Kibermanis za ním zaostal o 39 setin. Obhájce prvenství v SP Němec Francesco Friedrich dojel až čtvrtý.

V neděli se pojede v Lake Placid další závod čtyřbobů.

Závody SP v jízdě na bobech v Lake Placid (USA):

Čtyřboby: 1. Kanada (Kripps, Sommer, Stones, Coakwell) 1:49,50 (54,55+54,95), 2. Lotyšsko (Kibermanis, Kaufmanis, Vilkaste, Miknis) -0,39 (54,72+55,17), 3. Rakousko (Maier, Rangl, Sammer, Moldovan) -0,47 (54,84+55,13), …12. ČR (Dvořák, Suchý, Šindelář, Nosek) -1,30 (55,07+55,73).

Zdroj: ČTK
Další zprávy