reklama
 
 

Soud: Lázně Jáchymov mají roky zablokované akcie právem

24. 9. 2012 13:05
Soudci odmítli stížnost někdejšího majoritního vlastníka lázní, společnosti Invest Kapa

Brno - Ústavní soud (ÚS) potvrdil oprávněnost dlouholetého zajištění akcií společnosti Léčebné lázně Jáchymov.

Soudci odmítli stížnost někdejšího majoritního vlastníka lázní, společnosti Invest Kapa.

Policie zablokovala cenné papíry před deseti lety v souvislosti s vyšetřováním údajného miliardového podvodu kolem zkrachovalého obchodníka s cennými papíry KTP Quantum. I přes toto opatření ale lázně v roce 2010 změnily majitele.

Společnost Invest Kapa, spojovaná s investiční skupinou Penta, poukazovala ve stížnosti na pomalý postup vyšetřovatelů. Trvající zajištění akcií bylo podle firmy v rozporu se zákonem i ústavou.

Podle Ústavních soudců však jde o vyšetřování mimořádně složitého a závažného činu s více než miliardovou škodou, což částečně vysvětluje délku řízení.

"Uvedená skutková komplikovanost klade enormní nároky na orgány činné v trestním řízení a nepochybně se dotýká i technických a lidských kapacit těchto orgánů," stojí v usnesení senátu se zpravodajkou Ivanou Janů.

Ústavní soud měl stížnost na stole od roku 2009.

Letos v březnu podalo státní zastupitelství ke Krajskému soudu v Hradci Králové obžalobu na bývalého předsedu představenstva a výkonného ředitele společnosti KTP Quantum.

Oba podle žalobců od března 2000 do března 2002 nabízeli zhodnocení vkladů, i když věděli, že své závazky nesplní. Podařilo se jim tak od klientů vylákat celkem 1,3 miliardy korun, z nichž uhradili pouze 300 milionů.

Dole honosné lázně, nahoře ruiny. Jáchymov je město kontrastů:

Akcie Léčebných lázní Jáchymov přešly těsně před pádem společnosti KTP Quantum na firmu Penta Investments Limited Kypr. Penta pak převedla akcie na společnost Invest Kapa, která se tak stala majoritním vlastníkem lázní.

Před dvěma lety jáchymovské lázně koupil za 700 milionů majitel luhačovických lázní Martin Burda. Vznikla tak největší lázeňská skupina vystupující pod společným názvem Spa & Wellness Nature Resorts.

Prodejem se kvůli trvajícímu zajištění akcí loni zabývala policie. Server Aktuálně.cz tehdy uvedl, že Penta ani nový vlastník lázní v transakci nevidí problém. Podle nich se totiž neprodaly akcie, ale podnik.

Peníze, které nový majitel za lázně zaplatil, šly podle tehdejšího vyjádření zástupců Penty na účet lázní, kde zůstanou do doby, než soudy blokaci akcií definitivně vyřeší.

autor: ČTK | 24. 9. 2012 13:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama

  Karlovarský kraj

  reklama
  reklama
  reklama