Sokolov zakáže podomní a pouliční prodej

ČTK ČTK
10. 10. 2013 12:28
Městská vyhláška tak reaguje na množící se stížnosti občanů. Nařízení ale má výjimky
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Isifa/Thinkstock

Sokolov - Město Sokolov úpravou tržního řádu zakáže podomní a pouliční prodej ve městě.

Ačkoli se dosud vedení města zdráhalo omezovat vyhláškami podnikání, poté, co podobná nařízení přijala i města v okolí, přistoupí na omezení i Sokolov. Prodejce tak bude možné vykázat z domů nebo je potrestat pokutou, řekl místostarosta Sokolova Karel Jakobec (ODS). Zákaz začne platit od 23. října.

"Původně jsme nechtěli nic zakazovat, a že je to spíš hloupost lidí, pokud naletí nějakému prodejci. Ale vzhledem k tomu, že většina měst okolo podobná opatření přijala, obávali jsme se toho, že by se prodejci nevrhli jako supové na Sokolov," uvedl Jakobec.

Pouliční a podomní prodej je zakázaný například v Chebu, ale i dalších městech.

Podle něj rostou také stížnosti lidí na obtěžování prodejci jak v domech, tak na ulicích. Je zcela běžné, že po domech obcházejí prodejci, nabízející často nevybíravým způsobem levnější elektřinu nebo třeba parfémy.

"Někdy jde přitom jen o záminky, aby se dostali do bytů a mohli lidi okrást," doplnil Jakobec. To by ale mělo skončit. Prodejcům bude za porušení nařízení hrozit pokuta až 30 tisíc korun, v případě, že půjde o právnickou osobu tak až 200 tisíc korun.

Nařízení ale má své výjimky.

I nadále bude možné na ulicích vybírat peníze v rámci veřejných sbírek nebo nabízet zboží nebo služby na předem ohlášených akcích. To by se mohlo týkat například mobilních operátorů, kteří občas oslovují lidi prostřednictví mobilní prodejny.

Postižitelné nebude ani nabízení zboží nebo služeb, pokud se zákazník prodejce do bytu předem objedná. Zákaz se také nevztahuje na prodej zboží v objektech supermarketů. Tam bude tolerování prodejců na provozovateli obchodu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Osmatřicetiletá matka, která ve středu v Plzni skočila z okna za dcerou, zemřela v nemocnici. Dívka je mimo ohrožení života. Policie věc vyšetřuje

Další zprávy