Slavkovský les má novou přírodní památku Velikonoční rybník

ČTK ČTK
21. 4. 2014 12:31
Území o rozloze 1,75 hektaru je cenné zejména díky velké druhové pestrosti chráněných živočichů, především obojživelníků a vážek.
Blatnice skvrnitá
Blatnice skvrnitá | Foto: Aktuálně.cz

Měchov - Novou přírodní památku pojmenovanou Velikonoční rybník vyhlásila v těchto dnech správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les nedaleko Měchova u Bečova nad Teplou na Karlovarsku.

"Území o rozloze 1,75 hektaru je cenné zejména díky velké druhové pestrosti chráněných živočichů, především obojživelníků a vážek," řekl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. Na výjimečnou hodnotu skrytého místa přišli přírodovědci až při mapování obojživelníků o Velikonocích roku 2009, kdy rybník také získal své jméno.

Z chráněných živočichů se u Velikonočního rybníka vyskytují především obojživelníci a vážky. Jednu z nejbohatších populací v Karlovarském kraji tam má skrytě žijící drobná žabka blatnice skvrnitá, žije tam i skokan ostronosý, jehož samci se v období jarního rozmnožování zbarvují do modra. U Velikonočního rybníka jsou také čolci velcí, obecní a horští či skokan krátkonohý. "Na lokalitě bylo také zjištěno 20 druhů vážek, z nichž některé patří v regionálním měřítku mezi velmi vzácné. Nejvýznamnější je však výskyt vážky jasnoskvrnné patřící mezi zákonem chráněné druhy," vyjmenovala Pavla Tájková z CHKO Slavkovský les.

Území je zajímavé i botanicky. Přírodovědci si cení zrašelinělých stanovišť, vegetace vodních rostlin a bahnitých ploch, kde roste vzácný zevar nejmenší. Díky tomu, že rybník se už desítky let hospodářsky nevyužívá a nepoužívají se tak v něm ani hnojiva a další látky, mohla v lokalitě vzniknout tak výjimečná druhová rozmanitost a hojný výskyt chráněných živočichů, vysvětlil Tájek. Volná vodní hladina je už jen na necelé polovině rybníka, zbytek plochy tvoří porosty vysokých ostřic a zrašelinělá stanoviště. "Spolu s porosty přesličky poříční a rdesty plovoucími na vodní hladině je lokalita ideálním útočištěm pro vzácné druhy živočichů vázaných na vodní prostředí, pro něž je také důležité oslunění lokality," dodal.

Přírodní rezervaci se podařilo vyhlásit po ročních přípravách. "Shodou okolností vyšel termín vyhlášení Velikonočního rybníka zrovna na Velikonoční pondělí. To ale není úřední den, a tak je datem vyhlášení až úterý 22. dubna," doplnil Tájek. V CHKO Slavkovský les jsou podle něj tři desítky maloplošných zvláště chráněných území.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři radí opatrnost

V Libereckém kraji do rána nasněžilo, silničáři doporučují opatrnost. Hlavní tahy jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření. Bez větších problémů je sjízdná i silnice 10 na Harrachov a k hraničnímu přechodu do Polska.

Pozor by si podle silničářů měli dát motoristé ve vyšších polohách, kde na silnicích nižších tříd leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na 16 silnicích hlavně v Jizerských horách a Krkonoších je povinná zimní výbava. Uzavřená je silnice 290 kolem přehrady Souš v Jizerských horách, ta se ale s prvním sněhem pro dopravu uzavírá. Auta tudy opět projedou až na jaře.

Teploty v Libereckém kraji dnes ráno klesají až k minus třem stupňům, většinou je oblačno. Podle meteorologů se přes den ještě může objevovat sněžení. Teploty vystoupají maximálně na dva stupně nad nulou, v horách bude mrznout po celý den.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

Biden představil svůj tým pro komunikaci, budou v něm jenom ženy

Nově zvolený americký prezident Joe Biden představil svůj komunikační tým, který tvoří pouze ženy. Ředitelkou komunikace Bílého domu se stane mluvčí Bidenova volebního štábu Kate Bedingfieldová. Bidenovou tiskovou mluvčí pak bude Jen Psakiová, která byla mluvčí ministerstva zahraničí za vlády Baracka Obamy, uvedla agentura Reuters.

Mluvčí viceprezidentky Kamaly Harrisové bude Symone Sandersová, která byla hlavní poradkyní kampaně Bidena a Harrisové. Ředitelkou pro komunikaci příští první dámy Jill Bidenové bude Elizabetha Alexanderová, mluvčí Bidena v době, kdy zastával funkci viceprezidenta. Dalšími členkami týmu budou Karin Jeanová-Pierrová, Ashley Etiennová a Pili Tobarová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezident Zeman žádá po šéfovi BIS jména špionů i detaily živých operací, píše server

Podle serveru iRozhlas si prezident Miloš Zeman vyžádal u šéfa Bezpečnostní a informační služby (BIS) Michala Koudelky jména ruských špionů v Česku, lidí, kteří s nimi spolupracují, a také seznam operací, které tu provádějí. "Podle expertů je takový úkol ale problematický - každá zpravodajská služba brání svoje zdroje a takto podrobnými informacemi by mohlo dojít k jejich prozrazení," píše server. 

Zdroj: Domácí
Další zprávy