Slavkovský les má novou přírodní památku Velikonoční rybník

ČTK ČTK
21. 4. 2014 12:31
Území o rozloze 1,75 hektaru je cenné zejména díky velké druhové pestrosti chráněných živočichů, především obojživelníků a vážek.
Blatnice skvrnitá
Blatnice skvrnitá | Foto: Aktuálně.cz

Měchov - Novou přírodní památku pojmenovanou Velikonoční rybník vyhlásila v těchto dnech správa Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les nedaleko Měchova u Bečova nad Teplou na Karlovarsku.

"Území o rozloze 1,75 hektaru je cenné zejména díky velké druhové pestrosti chráněných živočichů, především obojživelníků a vážek," řekl Přemysl Tájek ze Správy CHKO Slavkovský les. Na výjimečnou hodnotu skrytého místa přišli přírodovědci až při mapování obojživelníků o Velikonocích roku 2009, kdy rybník také získal své jméno.

Z chráněných živočichů se u Velikonočního rybníka vyskytují především obojživelníci a vážky. Jednu z nejbohatších populací v Karlovarském kraji tam má skrytě žijící drobná žabka blatnice skvrnitá, žije tam i skokan ostronosý, jehož samci se v období jarního rozmnožování zbarvují do modra. U Velikonočního rybníka jsou také čolci velcí, obecní a horští či skokan krátkonohý. "Na lokalitě bylo také zjištěno 20 druhů vážek, z nichž některé patří v regionálním měřítku mezi velmi vzácné. Nejvýznamnější je však výskyt vážky jasnoskvrnné patřící mezi zákonem chráněné druhy," vyjmenovala Pavla Tájková z CHKO Slavkovský les.

Území je zajímavé i botanicky. Přírodovědci si cení zrašelinělých stanovišť, vegetace vodních rostlin a bahnitých ploch, kde roste vzácný zevar nejmenší. Díky tomu, že rybník se už desítky let hospodářsky nevyužívá a nepoužívají se tak v něm ani hnojiva a další látky, mohla v lokalitě vzniknout tak výjimečná druhová rozmanitost a hojný výskyt chráněných živočichů, vysvětlil Tájek. Volná vodní hladina je už jen na necelé polovině rybníka, zbytek plochy tvoří porosty vysokých ostřic a zrašelinělá stanoviště. "Spolu s porosty přesličky poříční a rdesty plovoucími na vodní hladině je lokalita ideálním útočištěm pro vzácné druhy živočichů vázaných na vodní prostředí, pro něž je také důležité oslunění lokality," dodal.

Přírodní rezervaci se podařilo vyhlásit po ročních přípravách. "Shodou okolností vyšel termín vyhlášení Velikonočního rybníka zrovna na Velikonoční pondělí. To ale není úřední den, a tak je datem vyhlášení až úterý 22. dubna," doplnil Tájek. V CHKO Slavkovský les jsou podle něj tři desítky maloplošných zvláště chráněných území.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Barcelona kvůli pandemii odložila prezidentské volby

FC Barcelona musela kvůli koronavirové pandemii odložit volby nového prezidenta, jež měly být 24. ledna. V termínu se nemohou uskutečnit kvůli v současnosti platnému omezení pohybu osob v Katalánsku.

Barcelona proto požádala vládu autonomního společenství, aby se mohly volby uskutečnit poštou. Katalánská vláda tuto možnost prověřuje. Nový termín voleb nebyl určen.

Jeden z nejslavnějších klubů světa je bez řádného prezidenta od konce října loňského roku, kdy odstoupil Josep Bartomeu. Barcelonu vede jako prozatímní šéf Carles Tusquets, jenž se voleb účastnit nebude.

Kandidáty na prezidentskou funkci jsou Joan Laporta, Víctor Font a Toni Freixa. Za favorita je považován bývalý šéf Barcelony z let 2003-2010 Laporta, který slíbil, že udělá maximum pro udržení klubové ikony Lionela Messiho, jemuž v červnu vyprší smlouva.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Polská vláda chce zabránit Facebooku a Twitteru v mazání obsahu a uživatelských účtů

Polské ministerstvo spravedlnosti v pátek oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc sociálních sítí jako jsou Facebook a Twitter mazat obsah příspěvků a zavírat účty. Podle chystaného zákona by tak směly činit jen v případě, že by obsah porušoval polské zákony, upozornila agentura AFP. Experti podle opozičního tisku mají pochyby, zda by nový polský zákon mohl být něčím více než jen politickým gestem.

Chystaný zákon o svobodě slova na internetu počítá podle listu Gazeta Wyborcza se vznikem rady, která by mohla nařídit sociálním médiím obnovit odstraněný obsah, pokud je v souladu s polskými zákony. Mohla by také udělovat pokuty sahající od 50 000 po 50 milionů zlotých (asi od 288 000 po 288 milionů Kč), uvedl před novináři ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro. Pět členů rady by volili poslanci třípětinovou většinou na šest let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy