Porodnice ve Varech vypadá civilně. Porod není nemoc

CzechNews
13. 8. 2011 8:51
Karlovarská nemocnice přes prázdniny zmodernizovala svou porodnici
Úpravy směřovaly hlavně ke zlepšení prostředí pro rodičky a novorozence.(ilustrační foto).
Úpravy směřovaly hlavně ke zlepšení prostředí pro rodičky a novorozence.(ilustrační foto). | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Záclonky, obrázky, zkrátka civilní prostředí. Tak vypadá porodnické oddělení karlovarské nemocnice po rekonstrukci. Fyziologický porod není nemoc, tak proč by měly být rodičky v nemocničním prostředí, řekli si v Karlových Varech.

Během modernizace tu vznikly i tři nadstandardní pokoje. Jeden z pokojů je bezbariérový. Úpravy, které z větší části zaplatil Karlovarský kraj, přišly na zhruba tři miliony korun.

Pokoje mají kompletní sociální zázemí, nový nábytek včetně zabudované koupací vaničky a přebalovacího stolu.

"Součástí moderního lůžka je zcela nová signalizace a přívod medicinálních plynů. Na zdi jsou tematické obrázky, nainstalována velkoplošná televize a k vybavení pokojů patří i rychlovarná konvice. Přívětivý interiér završí záclony na oknech," popsala změny mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Zdeňka Marková.

Pomohly i regulační poplatky

Vybavení nábytkem a další interiérové zařízení bylo hrazeno z vlastních zdrojů nemocnice, například z účtu výběru regulačních poplatků. Významně se podíleli i sponzoři.

"Celosvětovým trendem je vytvoření civilního, příjemného a barevně laděného prostředí, které nemocnici připomíná jen málo. Fyziologické těhotenství není nemoc," poznamenala mluvčí nemocnice.

Přesto ale karlovarská porodnice disponuje i zázemím pro komplikované porody. Součástí dětského oddělení je novorozenecká jednotka intenzivní péče, jediná v Karlovarském kraji. Personál je tam schopen postarat se o miminka od 32. týdne těhotenství a od váhy 1500 gramů.

Oddělení pro zajištění nutné péče disponuje nově například kardiotokografem, což je přístroj na sledování srdeční akce plodu, jeho pohybové aktivity a děložní činnosti. Zabudovaný program v tomto přístroji dovede zjištěné výsledky sám vyhodnotit. V brzké době budou mít karlovarští porodníci nový ultrazvukový přístroj nejvyšší třídy.

Dočkala se i traumatologie

Vzhledem ke značnému stavebnímu zásahu do rozvodů při rekonstrukci porodnice se úpravy prováděly i v dalších prostorách východního křídla, na oddělení traumatologie.

Tam byly rovněž zřízeny pokoje s koupenou a WC, všechny bezbariérové, vybavené novým nábytkem. Také byla instalována nová signalizace a přívody medicinálních plynů. Pacienti tam mohou navíc využívat bezdrátové připojení k internetu. Na celém oddělení traumatologie byla vyměněna okna.

 

Právě se děje

Další zprávy