Porcelánku ve Staré Roli čeká reorganizace

ČTK ČTK
4. 4. 2011 16:40
Firma nadále vyrábí, v insolvenci je i další porcelánka
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi.
Ozdobené porcelánové tácy právě vyjely z poslední vypalovací pece. Zbývá je pečlivě zabalit a odeslat k zákazníkovi. | Foto: Ondřej Besperát

Karlovy Vary - Starorolský porcelán Moritz Zdekauer Karlovy Vary, který je od ledna na vlastní žádost v insolvenci, čeká reorganizace. S tímto způsobem vyřešení úpadku firmy souhlasili věřitelé a dali mu přednost před konkurzem.

Vedení společnosti musí nejdéle do 120 dnů zpracovat podrobný plán reorganizace včetně způsobu uhrazení všech závazků vůči věřitelům, které jsou zhruba 52 milionů korun, informoval insolvenční správce firmy Petr Bendl.

Po rozhodnutí věřitelského výboru může porcelánka nadále fungovat v režimu úpadku, což znamená, že o veškerém dění ve společnosti rozhoduje insolvenční správce, věřitelé a soud. Pokud by vedení firmy nestačilo připravit v daném termínu plán reorganizace, může na to ze zákona dostat ještě dalších 120 dní, uvedl Bendl.

Ten ale ve funkcí insolvenčního správce porcelánky končí. "Není to úplně běžné, ale přípustné. Věřitelé se rozhodli pro jiného správce a tomu předám veškeré podklady," dodal.

Moritz Zdekauer není jedinou porcelánkou

V současnosti Starorolský porcelán vyrábí a plní závazky vůči obchodním partnerům vzniklé až po vyhlášení insolvence, konstatoval správce. Podle něho porcelánka také zaplatila zaměstnancům za únor a problém by neměl být ani za březen.

Porcelánka zaměstnává kolem 196 lidí, z toho kolem 120 lidí přešlo do firmy Bohemia Porcelán Moritz Zdekauer 1810.

Insolvenční řízení se Starorolským porcelánem bylo zahájeno 5. ledna, ale 17. ledna ho krajský soud zrušil. Podle soudu z návrhu nevyplývalo, jestli se dlužník nachází v úpadku ve formě předlužení, nebo v platební neschopnosti.

Po podání nového návrhu soud znovu zahájil řízení se Starorolským porcelánem 19. ledna a pak začalo zjišťování úpadku společnosti. To vyvrcholilo rozhodnutím o reorganizaci. V případě konkurzu by patrně porcelánka zanikla.

O insolvenci bude jednat soud i v případu porcelánky Haas & Czjzek - První porcelánová manufaktura v Čechách z Horního Slavkova na Sokolovsku. Firma zastavila výrobu letos v lednu a propustila přibližně stovku zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Colorado hlásí druhý případ hokejisty nakaženého koronavirem

V kádru hokejistů Colorada Avalanche se objevil druhý případ hráče nakaženého novým typem koronaviru. Klub jméno nezveřejnil, pouze oznámil, že hráč je v domácí izolaci. V NHL se ví dohromady o čtyřech případech, další dva pocházejí z týmu Ottawy.

Klub z Denveru v prohlášení uvedl, že všichni, kdo přišli s hráčem do blízkého kontaktu, byli informováni a zůstávají v karanténě, kterou dříve nařídilo vedení ligy. Žádný další hokejista ani člen realizačního týmu podle klubu nevykazuje příznaky nemoci COVID-19.

Ve čtvrtek vedení Colorada, v němž působí i brankář Pavel Francouz a útočník Martin Kaut, oznámilo první případ nákazy. Nejmenovaný hráč se podle klubu už zcela zotavil.

NHL je přerušená od 12. března, do konce základní části v té době zbývaly zhruba tři týdny. Nyní jsou v karanténě všichni hráči NHL zatím do 6. dubna. Ve Spojených státech amerických počet nakažených koronavirem už přesáhl 100.000 a jsou nejvíce zasaženou zemí na světě.

Další zprávy