Policie navrhla obžalovat z korupce starostu z Karlovarska

ČTK ČTK
21. 8. 2015 11:40
Mezi čtyřmi stíhanými je podle policie i starosta, který si vzal úplatek ve formě sponzorského daru pro sportovní klub, v němž působí jeho syn.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Irena Hošková\Economia

Praha - Protikorupční policie navrhla obžalovat čtyři muže a jednu firmu z korupce při sjednávání nájmu za parkoviště u kasina v Karlovarském kraji.

Sdělil to mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. Mezi stíhanými je podle něj i starosta, který si vzal úplatek ve formě sponzorského daru pro sportovní klub, v němž působí jeho syn. S největší pravděpodobností jde o starostu Aše Dalibora Blažka (HNHRM).

Severočeský klub dostal podle Ibeheje v roce 2012 dvousettisícový dar za snížení ročního nájmu za parkoviště u kasina z pěti milionů na 543 tisíc korun. Policie kvůli tomu stíhá tři muže a akciovou společnost za podplácení.

Pronájem parkoviště

"Dalším obviněným je starosta města, který je stíhán pro trestný čin přijetí úplatku," uvedl Ibehej. Případem se podle něj zabývá Okresní státní zastupitelství v Chebu.

Blažek již dříve řekl, že stíhání za přijetí úplatku je podle něj neopodstatněné. Záležitost se týká pronájmu parkoviště u Grand kasina na hraničním přechodu. Město tam v roce 2010, kdy ještě neplatil nový loterijní zákon, který přinesl příjmy z hazardu do obecních rozpočtů, uzavřelo smlouvu o pronájmu za pět milionů korun.

To bylo výrazně nad běžnou cenu nájmů v lokalitě. Peníze pak radnice využila na podporu sportu nebo kultury.

Po změně loterijního zákona se ale nájem vrátil na ceny v místě obvyklé, byl tedy asi desetkrát nižší. Město ale zase získalo výrazně více z poplatků za hazard.

Blažek prý zprostředkoval sponzorskou smlouvu mezi kasinem a sportovním klubem cyklistů, v němž působí i jeho syn a má od klubu mimo jiné půjčené profesionální kolo. To je podle vyšetřovatele střet zájmů.

"Vyšetřování potvrdilo, že město nijak netratilo, ba naopak získalo více než při původní smlouvě. A já jsem jen předal klubu kontakty na kasino, které sponzoruje mnoho dalších sportovních klubů a aktivit," řekl letos v dubnu Blažek.

 

Právě se děje

Další zprávy