Po úspěchu Chebu chce i Aš zpátky lesy v Německu

ČTK ČTK
7. 12. 2012 15:15
Město chce zrušit nucenou správu nad pozemky velkými asi 21 hektarů
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

- Město Aš chce zrušit nucenou správu nad lesy, které vlastní na území Německa.

Po úspěchu Chebu, který po 20 letech jednání dospěl k dohodě o zrušení nucené správy, chce Aš využít příznivé situace a získat plnou správu nad svými lesy.

Na rozdíl od Chebu nejde o rozsáhlé pozemky, ale jen o zhruba 21 hektarů lesa, řekl starosta Aše Dalibor Blažek (nez.).

"Chceme to řešit dohodou. Chebu se podařilo prolomit dosavadní bariéry, takže by podobně mohla být nucená správa sejmuta i z našich pozemků," uvedl.

Aš vlastní v Německu dva pozemky v lokalitě Nových domů v těsné blízkosti hranice a jeden za silničním obchvatem Aše, pod Novým Žďárem. Kromě toho by město mohlo získat i náhradu ve výši 57 tisíc eur (asi 1,4 milionu korun).

Podle vedoucí odboru správy majetku a investic ašské radnice Ireny Lemákové město pověřilo právníka zastupováním.

"Podle posledních informací bychom mohli získat lesy do své správy už kolem 10. ledna. Nechceme je prodávat. Protože sousedí s našimi pozemky, budou se o ně zřejmě starat Ašské lesy," uvedla Lemáková.

Chebu se podařilo dojednat zrušení nucené správy s tím, že výtěžek z dosavadního hospodaření na asi 647 hektarech lesa půjde do nadace Chebský les, která bude podporovat rozvoj regionu na obou stranách hranice. Podle starosty Blažka toto v případě Aše asi nebude nutné.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy