Pejskaři se bouří proti poplatkům. Radnice asi ustoupí

ČTK ČTK
25. 1. 2012 14:55
Radnice v prosinci zvedla poplatek o polovinu, tedy 500 korun ročně
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Karlovy Vary - Karlovy Vary patrně přehodnotí výši poplatku za chov psů na území města, který loni v prosinci zvýšily o polovinu.

Lidé proti výraznému zdražení, když místo 1000 korun zaplatí ročně za jednoho psa o 500 korun více, protestují a ve městě sepisují petici. Ta je přístupná například v některých prodejnách s chovatelskými potřebami.

Pokud magistrát petici obdrží, bude se jí vážně zabývat a není vyloučena úprava poplatků, informoval ve středu náměstek primátora Jaroslav Růžička (KZK).

Chovatelům psů se nelíbí nejen to, že mají zaplatit za psa o 500 korun více a za každého dalšího 2000 korun, ale i opatření, které mnozí označili jako diskriminační.

Lidé, kteří bydlí v rodinných domcích, mají totiž nově platit místo 1000 korun za psa o polovinu méně a za každého dalšího jen 1000 korun.

Novou vyhlášku sice těsně schválilo zastupitelstvo, ale opozice v čele s ČSSD jí označila jako selekci obyvatel. "Nevoli lidí vnímáme, nebráníme se o poplatcích znovu jednat," podotkl Růžička.

Rada měla schválit také novou vyhlášku upravující způsob chovu psů ve městě. Byla v ní například stanovena čtyři místa, kde mohou majitelé své psy venčit bez vodítka, a také to, že čipování psů je povinností a nebude nijak finančně zvýhodněno.

Dosud přitom platilo, že majitel po čipování psa nemusel rok platit poplatek. "Vyhlášku jsme z programu stáhli a předložíme ji k širší diskusi zastupitelům. Vedení města s tím, jak je zpracovaná, spíše nesouhlasí," uvedl náměstek.

Ve vyhlášce by podle Růžičky nemělo být, která místa jsou pro volný pohyb psů vyhrazena, ale spíše to, kam psi nesmějí. Čtyři lokality, kde je umožněn volný pohyb psů, se mu nezdají jako odpovídající počet.

Nyní mohou majitelé své psy pustit z vodítka, pouze na pravém břehu Ohře mezi plynárenskou lávkou a Chebským mostem, dále na loukách ve Staré Roli a v Drahovicích a v Rybářích u železnice.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy