Oprava prvního domu v Kyselce dostala od úřadů zelenou

ČTK ČTK
16. 10. 2012 12:10
Karlovarské minerální vody dostaly povolení na rekonstrukci domu Stallburg
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny.
Kyselka: Kdysi lázeňský skvost, dnes ruiny. | Foto: Ludvík Hradilek

Kyselka (Karlovarsko) - V Kyselce může začít oprava prvního zchátralého historického objektu, domu Stallburg.

Firma Karlovarské minerální vody (KMV), která je jeho vlastníkem, dostala od stavebního úřadu povolení na rekonstrukci a dostavbu objektu.

Stallburg je první budovou, pro kterou KMV získaly veškerá souhlasná stanoviska nezbytná k zahájení oprav. Vznikne v něm osm bytů a bude zachován jeho autentický vzhled. Informoval o tom mediální zástupce KMV Michal Donath.

Dům Stallburg je prvním ze dvou objektů ve vlastnictví firmy KMV, na jejichž opravu uvolnila 60 milionů korun. Druhým objektem je pavilon Löschner, objekt někdejší plnírny lahví Heinricha Mattoniho.

"Oceňujeme, že se nám ve spolupráci s orgány státní a místní správy podařilo dosáhnout shody na celkové rekonstrukci domu Stallburg. Veškeré stanovené podmínky dodržíme. Nyní probíhá výběrové řízení na dodavatelskou firmu," uvedl Donath.

Součástí akce má být i zabezpečení svahu za domem proti sesuvu.

Investice za 200 milionů

Další na řadě v seznamu oprav je právě pavilon Löschner, kde bude Mattoniho muzeum. V tomto případě KMV podaly žádost o stavební povolení na jeho opravu. Když bude včas vyřízena, mohly by práce začít ještě před zimou.

Bývalý hotel Praha v Radošově společnost zabezpečí podle požadavku památkářů. KMV odhadují celkové investice do svého majetku v Kyselce zhruba na 200 milionů korun.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

V obci Kyselka vlastní KMV šest památkově chráněných objektů. Areál lázní Kyselka jim podle Donatha nikdy nepatřil a nepatří.

Obnova historických objektů v Kyselce má být i cílem nové obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. V její správní radě zasednou například generální ředitel KMV Alessandro Pasquale a pravnuk zakladatele proslulé stáčírny a lázní Rudolf Mattoni.

Zakládajícím členem společnosti bude také obec Kyselka. Do projektu se zapojí také Vladimír Lažanský, majitel zámku v Chyši, který se zasloužil o jeho rekonstrukci a s obnovou zchátralých památek má spoustu zkušeností.

 

Právě se děje

před 23 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 55 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
Další zprávy