Ochránce památek se nemusí omlouvat za Kyselku

ČTK ČTK
26. 7. 2013 16:03
Viceprezident nemusí Karlovsrským minerálním vodám platit ani pokutu
Lázně Kyselka
Lázně Kyselka | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR (ASORKD), se nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka.

Kadrman zároveň nemusí Pasqualemu platit žádné odškodnění. Rozhodl o tom pardubický krajský soud.

Pasquale v žalobě na Kadrmana tvrdí, že jej svými výroky poškodil na cti a dobré pověsti. ASORKD Pasqualeho a jeho společnost za devastaci Kyselky kritizuje dlouhodobě.

Soudce Aleš Korejtko odmítl argumenty žalující strany, že Kadrman nebyl pověřen mluvit ve věci lázní Kyselka za asociaci.

Některé výroky byly podle Korejtka pravdivé, další byly jen spekulativní nebo evidentně nadsazené, u dalších neshledal urážlivý charakter. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že byly proneseny většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho.

Omluva v tisku

Šéf karlovarské společnosti požadoval po Kadrmanovi zveřejnění rozsáhlé omluvy v tisku a další na webu památkové asociace. Za poškození dobrého jména chtěl také 100 000 korun. Po zamítnutí žaloby musí Pasquale zaplatit všechny náklady řízení. Jeho právní zástupkyně si vzala lhůtu na případné podání odvolání.

Kadrman byl s rozsudkem spokojen. Obává se však, že odvolací soud nebude nestranný. Čeká také, že Pasquale se z výroku pardubického soudu poučí a podá novou žalobu, která se vyvaruje formálních nedostatků, řekl.

Kadrmanovu poznámku o podjatosti Pasquale označil za neomalenost. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl Pasquale.  "Dal jsem pokyn právníkům, aby v zákonné lhůtě podali odvolání k Vrchnímu soudu v Praze," dodal.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. Ať už odvolací soud dopadne jakkoliv, ukazuje se, že zbabělci tváří v tvář zákonu prostě ztrácejí svou tvář. Špinit a urážet v naději, že se za to člověku nic nestane, umí každý," uzavřel Pasquale.

Karlovarské minerální vody po pátečním verdiktu zvažují podání další žaloby přímo na ASORKD, uvedla společnost v tiskovém vyjádření.

Pražský městský soud už dal letos Pasqualemu za pravdu ohledně jiné žaloby na ASORKD na ochranu osobnosti, ve které si stěžoval na výroky poškozující pověst a dobré jméno společnosti.

Pravomocný rozsudek uvádí desítky citací z webových stránek, které podle soudu napadly dobré jméno společnosti nebo jejího ředitele. Řada z nich se ale vyskytovala v komentářích návštěvníků webu.

V textech se objevovaly výrazy jako "dobytek" či "arogantní lhář a podvodník". Podle verdiktu se asociace musí omluvit a zaplatit náklady řízení ve výši přes 30 000 korun.

Areál chátrá od 90. let

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů.

Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Přestože se v posledních 20 letech objevilo hned několik plánů na obnovu areálu, nikdy nebyly realizovány a historicky cenné objekty jsou dnes v katastrofálním stavu. ASORKD je přesvědčena, že za současný stav nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody.

Firma ale uvádí, že se podílela na vzniku obecně prospěšné společnosti. Do projektu vložila 20 milionů korun, opravuje také budovy, které jí nadále zůstaly.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 78 let zemřel předseda skupiny Samsung a nejbohatší muž Jižní Koreje I Kun-hi

Ve věku 78 let v neděli zemřel předseda skupiny Samsung Group a syn zakladatele celého konglomerátu I Kun-hi. Informovala o tom jihokorejská společnost v prohlášení. Nejbohatší muž Jižní Koreje skonal za přítomnosti rodiny, včetně dědice průmyslového impéria I Če-jonga. O příčině smrti se společnost Samsung nezmínila. I Kun-hi podstoupil v roce 2014 operaci po infarktu a na sklonku 90. let se léčil s rakovinou plic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy