Ochránce památek se nemusí omlouvat za Kyselku

ČTK ČTK
26. 7. 2013 16:03
Viceprezident nemusí Karlovsrským minerálním vodám platit ani pokutu
Lázně Kyselka
Lázně Kyselka | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR (ASORKD), se nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka.

Kadrman zároveň nemusí Pasqualemu platit žádné odškodnění. Rozhodl o tom pardubický krajský soud.

Pasquale v žalobě na Kadrmana tvrdí, že jej svými výroky poškodil na cti a dobré pověsti. ASORKD Pasqualeho a jeho společnost za devastaci Kyselky kritizuje dlouhodobě.

Soudce Aleš Korejtko odmítl argumenty žalující strany, že Kadrman nebyl pověřen mluvit ve věci lázní Kyselka za asociaci.

Některé výroky byly podle Korejtka pravdivé, další byly jen spekulativní nebo evidentně nadsazené, u dalších neshledal urážlivý charakter. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že byly proneseny většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho.

Omluva v tisku

Šéf karlovarské společnosti požadoval po Kadrmanovi zveřejnění rozsáhlé omluvy v tisku a další na webu památkové asociace. Za poškození dobrého jména chtěl také 100 000 korun. Po zamítnutí žaloby musí Pasquale zaplatit všechny náklady řízení. Jeho právní zástupkyně si vzala lhůtu na případné podání odvolání.

Kadrman byl s rozsudkem spokojen. Obává se však, že odvolací soud nebude nestranný. Čeká také, že Pasquale se z výroku pardubického soudu poučí a podá novou žalobu, která se vyvaruje formálních nedostatků, řekl.

Kadrmanovu poznámku o podjatosti Pasquale označil za neomalenost. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl Pasquale.  "Dal jsem pokyn právníkům, aby v zákonné lhůtě podali odvolání k Vrchnímu soudu v Praze," dodal.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. Ať už odvolací soud dopadne jakkoliv, ukazuje se, že zbabělci tváří v tvář zákonu prostě ztrácejí svou tvář. Špinit a urážet v naději, že se za to člověku nic nestane, umí každý," uzavřel Pasquale.

Karlovarské minerální vody po pátečním verdiktu zvažují podání další žaloby přímo na ASORKD, uvedla společnost v tiskovém vyjádření.

Pražský městský soud už dal letos Pasqualemu za pravdu ohledně jiné žaloby na ASORKD na ochranu osobnosti, ve které si stěžoval na výroky poškozující pověst a dobré jméno společnosti.

Pravomocný rozsudek uvádí desítky citací z webových stránek, které podle soudu napadly dobré jméno společnosti nebo jejího ředitele. Řada z nich se ale vyskytovala v komentářích návštěvníků webu.

V textech se objevovaly výrazy jako "dobytek" či "arogantní lhář a podvodník". Podle verdiktu se asociace musí omluvit a zaplatit náklady řízení ve výši přes 30 000 korun.

Areál chátrá od 90. let

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů.

Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Přestože se v posledních 20 letech objevilo hned několik plánů na obnovu areálu, nikdy nebyly realizovány a historicky cenné objekty jsou dnes v katastrofálním stavu. ASORKD je přesvědčena, že za současný stav nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody.

Firma ale uvádí, že se podílela na vzniku obecně prospěšné společnosti. Do projektu vložila 20 milionů korun, opravuje také budovy, které jí nadále zůstaly.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy