Ochránce památek se nemusí omlouvat za Kyselku

ČTK ČTK
26. 7. 2013 16:03
Viceprezident nemusí Karlovsrským minerálním vodám platit ani pokutu
Lázně Kyselka
Lázně Kyselka | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubice - Martin J. Kadrman, viceprezident Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví v ČR (ASORKD), se nemusí omluvit generálnímu řediteli Karlovarských minerálních vod (KMV) Alessandrovi Pasqualemu za své výroky, kterými kritizoval údajnou devastaci lázní Kyselka.

Kadrman zároveň nemusí Pasqualemu platit žádné odškodnění. Rozhodl o tom pardubický krajský soud.

Pasquale v žalobě na Kadrmana tvrdí, že jej svými výroky poškodil na cti a dobré pověsti. ASORKD Pasqualeho a jeho společnost za devastaci Kyselky kritizuje dlouhodobě.

Soudce Aleš Korejtko odmítl argumenty žalující strany, že Kadrman nebyl pověřen mluvit ve věci lázní Kyselka za asociaci.

Některé výroky byly podle Korejtka pravdivé, další byly jen spekulativní nebo evidentně nadsazené, u dalších neshledal urážlivý charakter. Hlavním důvodem zamítnutí žaloby však bylo, že byly proneseny většinou na adresu společnosti Karlovarské minerální vody, nikoliv Pasqualeho.

Omluva v tisku

Šéf karlovarské společnosti požadoval po Kadrmanovi zveřejnění rozsáhlé omluvy v tisku a další na webu památkové asociace. Za poškození dobrého jména chtěl také 100 000 korun. Po zamítnutí žaloby musí Pasquale zaplatit všechny náklady řízení. Jeho právní zástupkyně si vzala lhůtu na případné podání odvolání.

Kadrman byl s rozsudkem spokojen. Obává se však, že odvolací soud nebude nestranný. Čeká také, že Pasquale se z výroku pardubického soudu poučí a podá novou žalobu, která se vyvaruje formálních nedostatků, řekl.

Kadrmanovu poznámku o podjatosti Pasquale označil za neomalenost. "Rozsudek plně respektuji, i když s ním nesouhlasím," uvedl Pasquale.  "Dal jsem pokyn právníkům, aby v zákonné lhůtě podali odvolání k Vrchnímu soudu v Praze," dodal.

"Když se mu nepostaví nikdo jiný, tak já ano. Ať už odvolací soud dopadne jakkoliv, ukazuje se, že zbabělci tváří v tvář zákonu prostě ztrácejí svou tvář. Špinit a urážet v naději, že se za to člověku nic nestane, umí každý," uzavřel Pasquale.

Karlovarské minerální vody po pátečním verdiktu zvažují podání další žaloby přímo na ASORKD, uvedla společnost v tiskovém vyjádření.

Pražský městský soud už dal letos Pasqualemu za pravdu ohledně jiné žaloby na ASORKD na ochranu osobnosti, ve které si stěžoval na výroky poškozující pověst a dobré jméno společnosti.

Pravomocný rozsudek uvádí desítky citací z webových stránek, které podle soudu napadly dobré jméno společnosti nebo jejího ředitele. Řada z nich se ale vyskytovala v komentářích návštěvníků webu.

V textech se objevovaly výrazy jako "dobytek" či "arogantní lhář a podvodník". Podle verdiktu se asociace musí omluvit a zaplatit náklady řízení ve výši přes 30 000 korun.

Areál chátrá od 90. let

Areál někdejších lázní chátrá už od doby privatizace na počátku 90. let. Karlovarské minerální vody v Kyselce vlastní šest historických objektů.

Majitelem většiny ostatních byla Revitalizační investiční společnost (RIS), která je v březnu převedla do majetku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka. Ta se tak stala vlastníkem téměř všech budov a pozemků tvořících bývalý lázeňský komplex.

Přestože se v posledních 20 letech objevilo hned několik plánů na obnovu areálu, nikdy nebyly realizovány a historicky cenné objekty jsou dnes v katastrofálním stavu. ASORKD je přesvědčena, že za současný stav nesou minimálně morální odpovědnost Karlovarské minerální vody.

Firma ale uvádí, že se podílela na vzniku obecně prospěšné společnosti. Do projektu vložila 20 milionů korun, opravuje také budovy, které jí nadále zůstaly.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 49 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy