O víkendu začnou v Karlovarském kraji jezdit cyklobusy

ČTK ČTK
18. 5. 2012 19:46
Cyklisty budou vozit po pěti trasách. Nově bude autobus stavět v Abertamech a Perninku
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Od soboty začnou v Karlovarském kraji opět jezdit cyklobusy.

Cyklisty budou vozit po pěti trasách. Nově bude autobus stavět také v Abertamech a Perninku.

Zájem o tuto službu od roku 2003, kdy Autobusy Karlovy Vary začaly cyklobusy nabízet, stále roste, řekl Jiří Kuril, který má ve firmě cyklobusy na starosti.

Cyklisté mohou využít spoje, které jezdí o víkendu, na barevně rozlišených pěti trasách. Nejvyužívanější je trasa Krušnohorská, která jezdí mezi Chebem, Karlovými Vary a Božím Darem.

"Je to páteřní trasa krajem, využívá se v obou směrech. Před dvěma lety musel být dokonce nasazen posilový autobus, protože spoje byly zaplněny," uvedl Kuril.

Modrá trasa mezi Střelou a Vladařem zaveze cyklisty do Bochova, Žlutic, Chyší a Valče.

Zelená trasa Slavkovský les vede z Karlových Varů přes Sokolov, Prameny a Bečov nad Teplou zpět do krajského města.

Oranžová trasa z Kraslic přes přírodní park Přebuz jezdí od státní hranice v Hraničné přes Kraslice na Bublavu, Přebuz a Nejdek.

Poslední žlutá trasa Porolavím k Blatenskému příkopu jede ze Sokolova přes Chodov, Nejdek, Horní Blatnou, Abertamy a Pernink na Boží Dar.

Doprava je ztrátová, přispívá kraj

V loňském roce přepravily cyklobusy v Karlovarském kraji 3800 cyklistů. Jak ale dodává Kuril, obsazenost spojů závisí hlavně na počasí. "Nemusí ani pršet, stačí, když je pod mrakem a lidem se na kolo moc nechce," uvedl Kuril.

Doprava cyklistů je pro provozovatele ztrátová. Aby mohly cyklobusy v kraji jezdit, musí na jejich provoz přispívat sponzoři. Tím hlavním je Karlovarský kraj.

"Letos kraj přispěl na cyklobusy částkou 200.000 korun," řekla mluvčí krajského úřadu. Přispívají ale i větší města.

Pravidelní cestující pak mohou ušetřit nákupem časové karty, která navíc umožňuje i slevy v restauracích na cyklotrasách.

 

Právě se děje

Další zprávy