Neperlivá Aquila se začala vyrábět na aseptické lince

ČTK ČTK
8. 7. 2011 5:10
Láhve se budou plnit ve sterilním prostředí
Laboratoř potvrdila, že nalezené bakterie E. coli nejsou patogenní.
Laboratoř potvrdila, že nalezené bakterie E. coli nejsou patogenní. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Podle společnosti Karlovarské minerální vody (KMV) se bakterie Escherichia coli dostaly do láhví neperlivé pramenité vody Aquila Aqualinea pravděpodobně kvůli narušení ochranného obalu jednoho balení víček. KMV proto začaly tuto vodu plnit do PET láhví na aseptické lince.

Důkladná analýza interních procesů vyloučila, že by zdrojem mikrobiologického nálezu mohly být vodní zdroje či plnicí linka. Jedinou možností, jak se bakterie mohly do láhví dostat, jsou tudíž víčka, která jsou externími dodavateli standardně doručována bakteriologicky čistá, v ochranné atmosféře. Vzhledem k tomu, že rozsah kontaminace je velice omezený, byl pravděpodobně narušen ochranný obal jednoho balení víček, uvedla společnost.

"Rozhodl jsem proto s okamžitou platností o převedení výroby neperlivé pramenité vody Aquila Aqualinea na aseptickou plnicí linku," uvedl generální ředitel KMV Alessandro Pasquale.

Společnost KMV zprovoznila aseptickou linku pro PET láhve, první svého druhu v České republice, v lednu loňského roku. Láhve se plní ve sterilním prostředí. Běžně se tato technologie využívá na produkci výrobně náročnějších nealkoholických nápojů.

Nalezené bakterie nejsou člověku nebezpečné

Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli v neperlivé vodě Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru u šarže z 20. května.

KVM posléze začaly dobrovolně a preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea, ačkoliv kontrolní analýza dalších vzorků této pramenité vody přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala.

Inspektoři SZPI našli vadný vzorek při úřední kontrole v tržní síti. Národní referenční laboratoř v úterý potvrdila, že nalezené bakterie E. coli nejsou patogenní. Zjistila, že nejde o stejný patogen, který způsobuje krvácivé průjmy a letos si v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

 

Právě se děje

Další zprávy