Na Klínovci vrcholí stavba nejmodernější lanovky v zemi

ČTK ČTK
20. 10. 2011 15:11
Vše zakončí 11. listopadu zatěžkávací zkouška patnáctitunovými sudy s pivem
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Pavel Baroch

Klínovec (Karlovarsko) - Krušnohorský Klínovec dokončuje v tamním skiareálu výstavbu nové čtyřsedačkové lanovky. Ta bude patřit k nejmodernějším v zemi.

Zhruba do poloviny listopadu bude většina podstatných prací u konce a zátěžová zkouška naplánovaná na 11. listopadu rozhodne, zda je všechno v pořádku a zda lanovka, která nahradí hned tři staré Pomy a poslouží také pro sjezdovku Přemostěná, může do provozu.

Zatěžkávací zkouška, která je pro provoz lanovky klíčová, představuje její zatížení zhruba 14,5 tuny. Tato váha je při testu rozmístěna na jednotlivé lavice čtyřsedačkové lanovky. Zkouška pak potrvá zhruba dva dny.

Provozovatelé areálu zatím předpokládají, že jako zátěž použijí sudy s pivem. Už jsou proto domluveni s jedním z pivovarů.

"Jedině kdyby se výrazně ochladilo a mrzlo, museli bychom hledat jiné řešení. Patrně by došlo na pytle s pískem," dodal provozovatel areálu Martin Píša.

2400 pasažérů za hodinu

Už stojí horní stanice i dolní objekt s pohonem lanovky. V závěru jsou práce na depu pro sedačky a další úpravy v areálu, ať už nové příjezdové komunikace k lanovce nebo parkoviště.

Lanovka má kapacitu 2400 osob za hodinu a přepravovat je může až rychlostí pět metrů za sekundu, uvedl Píša. 

Sjezdovka Pařezovka byla dosud dlouhá zhruba 700 metrů. Nyní se prodlouží na dvojnásobek s tím, že povede přes silnici do areálu. Nad cestou vznikne mostní konstrukce a v areálu potom nová vodní nádrž pro posílení zasněžování o objemu kolem 12 000 metrů krychlových.

Náklady na první etapu projektu nazvaného Nový Klínovec, který je rozdělen do čtyř částí a má skončit v roce 2020, jsou zhruba 150 milionů korun. V příštích letech se počítá třeba s novou sjezdovkou na jižní straně Klínovce směrem do Jáchymova.

 

Právě se děje

Další zprávy