Mariánské Lázně mění dopravu ve městě. Trolejbusy končí

ČTK ČTK
26. 9. 2013 8:46
Optimalizace by měla do budoucna snížit městu náklady na zajištění MHD.
Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004 pořízením vůbec prvního trolejbusu Škoda 24Tr vyrobeného v ČR. nes trolejbusy opět obstarávají přes 70% z celkových výkonů MHD.
Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004 pořízením vůbec prvního trolejbusu Škoda 24Tr vyrobeného v ČR. nes trolejbusy opět obstarávají přes 70% z celkových výkonů MHD. | Foto: Aktuálně.cz

Mariánské Lázně - Mariánské Lázně začnou s útlumem trolejbusové dopravy v místní MHD. Podle rozhodnutí, které na posledním jednání schválili zastupitelé, by útlum měl trvat do roku 2017.

Podle místostarosty Petr Horkého (ČSSD) se postupné kroky budou upřesňovat. Místo dnešních trolejbusů tak dopravu v MHD zřejmě převezmou autobusy, částečně asi nízkokapacitní.

Optimalizace by měla do budoucna snížit městu náklady na zajištění MHD. Podle Horkého by už v příštím roce mělo město dát na MHD jen deset milionů korun místo 12,3 milionu, které zaplatí letos.

Vzdání se trolejové dopravy ale s sebou také přinese náklady v podobě investic do nových autobusů.

Město zvažovalo tři varianty postupného útlumu, nakonec se rozhodlo pro střední dobu do roku 2017.

"Budou se postupně utlumovat investice a údržba trolejových vedení. Jestli úplně zmizí trolejbusy, ještě není rozhodnuto, možná některá linka zůstane," řekl Horký.

Současná podoba MHD je podle vedení města neudržitelná. "Změnila se doba. Pryč jsou doby, kdy vlaky přivezly na nádraží stovky odborářů a trolejbusy je rozvážely po městě. Z města zmizely dvě vojenské posádky. To, co je navíc, se musí osekat," řekl na jednání zastupitelstva starosta Zdeněk Král (ODS).

Trolejbusy jezdí neobsazené

Podle Horkého v dnešní době ekologický aspekt trolejbusové dopravy už není tak významný jako dříve. "Jsou pořád nejčistší, ale emisní limity dnešních autobusů jsou už takové, že to není velký rozdíl," řekl.

Velké trolejbusy jsou naopak nevýhodou, protože často jezdí téměř neobsazené, navíc údržba trolejové sítě je drahá. Město zvažovalo jako jednu z možností přechod na elektrobusy, ale i tam by muselo hodně investovat.

Trolejbusy jezdí v Mariánských Lázních od roku 1952, kdy nahradily tramvaje. Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004. Trolejbusy pokrývají většinu výkonů místní MHD a jezdí i do sousedních obcí.

 

Právě se děje

Další zprávy