Mariánské Lázně mění dopravu ve městě. Trolejbusy končí

ČTK ČTK
26. 9. 2013 8:46
Optimalizace by měla do budoucna snížit městu náklady na zajištění MHD.
Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004 pořízením vůbec prvního trolejbusu Škoda 24Tr vyrobeného v ČR. nes trolejbusy opět obstarávají přes 70% z celkových výkonů MHD.
Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004 pořízením vůbec prvního trolejbusu Škoda 24Tr vyrobeného v ČR. nes trolejbusy opět obstarávají přes 70% z celkových výkonů MHD. | Foto: Aktuálně.cz

Mariánské Lázně - Mariánské Lázně začnou s útlumem trolejbusové dopravy v místní MHD. Podle rozhodnutí, které na posledním jednání schválili zastupitelé, by útlum měl trvat do roku 2017.

Podle místostarosty Petr Horkého (ČSSD) se postupné kroky budou upřesňovat. Místo dnešních trolejbusů tak dopravu v MHD zřejmě převezmou autobusy, částečně asi nízkokapacitní.

Optimalizace by měla do budoucna snížit městu náklady na zajištění MHD. Podle Horkého by už v příštím roce mělo město dát na MHD jen deset milionů korun místo 12,3 milionu, které zaplatí letos.

Vzdání se trolejové dopravy ale s sebou také přinese náklady v podobě investic do nových autobusů.

Město zvažovalo tři varianty postupného útlumu, nakonec se rozhodlo pro střední dobu do roku 2017.

"Budou se postupně utlumovat investice a údržba trolejových vedení. Jestli úplně zmizí trolejbusy, ještě není rozhodnuto, možná některá linka zůstane," řekl Horký.

Současná podoba MHD je podle vedení města neudržitelná. "Změnila se doba. Pryč jsou doby, kdy vlaky přivezly na nádraží stovky odborářů a trolejbusy je rozvážely po městě. Z města zmizely dvě vojenské posádky. To, co je navíc, se musí osekat," řekl na jednání zastupitelstva starosta Zdeněk Král (ODS).

Trolejbusy jezdí neobsazené

Podle Horkého v dnešní době ekologický aspekt trolejbusové dopravy už není tak významný jako dříve. "Jsou pořád nejčistší, ale emisní limity dnešních autobusů jsou už takové, že to není velký rozdíl," řekl.

Velké trolejbusy jsou naopak nevýhodou, protože často jezdí téměř neobsazené, navíc údržba trolejové sítě je drahá. Město zvažovalo jako jednu z možností přechod na elektrobusy, ale i tam by muselo hodně investovat.

Trolejbusy jezdí v Mariánských Lázních od roku 1952, kdy nahradily tramvaje. Obnova trolejbusů nastala až v roce 2004. Trolejbusy pokrývají většinu výkonů místní MHD a jezdí i do sousedních obcí.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy