Mariánské Lázně chtějí novou lanovku, i pro pacienty

ČTK ČTK
16. 3. 2012 11:14
Mariánské Lázně připravují rekonstrukci nevyhovující lanovky u lyžařského areálu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Aktuálně.cz

Mariánské Lázně (Chebsko) - Mariánské Lázně připravují rekonstrukci lanovky u lyžařského areálu.

Starou, už nevyhovující kabinkovou lanovku by měla vystřídat buď sedačková, nebo možná i kombinovaná.

Náklady ale budou vysoké, mezi 30 až 50 miliony korun, řekl místostarosta Petr Horký (ČSSD).

Město proto hledá nejvhodnější způsob financování.

Lyžařský areál má v pronájmu společnost Snowhill, která provozuje lyžařské areály i na Šumavě. S ní je radnice zatím spokojená. "Starají se nejen o sjezdovku, ale upravovali i běžecké trasy," uvedl Horký.

Jenže rekonstrukce lanovky z poloviny 80. let je zřejmě nevyhnutelná.

"Areál je města, včetně lanovky. Takže peníze na rekonstrukci musíme sehnat my. Ale hledáme nějakou schůdnou variantu, protože jde o hodně peněz. Například chceme zkusit oslovit i subjekty kolem lanovky, kterým lanovka přiváží hosty," uvedl Horký.

Protože hosté Mariánských Lázní jsou většinou starší lázeňští pacienti a lanovka patří mezi zajímavé atrakce města, nebylo by vhodné kabinky jednoduše zaměnit za sedačky.

První česká kombinovaná lanovka

"Starší lidi by asi na sedačky nešli, zvažujeme proto například, že by šlo o první českou kombinovanou lanovku, kde by byly jak sedačky, tak kabinky. Jeden z návrhů byl i nahrazení lanovky autobusem, který by lidi vozil kyvadlově k hotelu Krakonoš," dodal Horký.

Lanovka je nyní 582 metrů dlouhá s převýšením přes 106 metrů. Horní stanice lanovky u hotelu Krakonoš je v 758 metrech nad mořem.

Nová by měla mít také výrazně větší kapacitu než stávajících 306 osob za hodinu.

Podle Horkého by o způsobu a podobě rekonstrukce mělo vedení města jednat zřejmě v dubnu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Federer rozdrtil Albota, v Basileji je už posedmnácté ve čtvrtfinále

Miláček domácích fanoušků Roger Federer porazil v druhém kole v Basileji 6:0, 6:3 Moldavana Radu Albota a při 19. startu na halovém turnaji v rodném městě si zahraje 17. čtvrtfinále. V dosavadních dvou zápasech prohrál slavný švýcarský tenista jen pět gamů.

Osmatřicetiletý Federer dnes navázal na úvodní výhru nad Němcem Peterem Gojowczykem za 53 minut a s Albotem se zdržel jen zhruba o deset minut déle. Na kurtu tak grandslamový rekordman nestrávil ještě ani dvě hodiny a upravil svou bilanci v St. Jakobshalle na 73:9.

Federer útočí v Basileji na jubilejní desátý titul, což se mu letos povedlo už na trávě v Halle. Ve čtvrtfinále se může střetnout s krajanem Stanem Wawrinkou, jehož ještě ve 2. kole čeká Američan Frances Tiafoe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy