Kyselku má zachránit obecně prospěšná společnost

ČTK ČTK
17. 10. 2012 15:30
O.p.s. má výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů
Kyselka, dříve Lázně Kyselka.
Kyselka, dříve Lázně Kyselka. | Foto: Ludvík Hradilek

Chyše - Někdejší lázně v Kyselce na Karlovarsku má zachránit nově založená obecně prospěšná společnost (o.p.s.).

Z iniciativy Vladimíra Lažanského, majitele zámku v Chyši na Karlovarsku, do ní vstoupí Karlovarské minerální vody (KMV), společnost RIS, která vlastní většinu budov ve zchátralých lázních, obec Kyselka i město Karlovy Vary.

RIS do společnosti vloží nemovitosti, KMV do začátku 20 milionů korun a pozemky, které budou potřeba, oznámili ve středu novinářům zakladatelé.

Podle Lažanského má o.p.s. výhodu v tom, že může čerpat peníze z nejrůznějších zdrojů.

"Požádáme Karlovarský kraj, město Karlovy Vary, donátory, jako jsou velké firmy, dárce ze zahraničí, dotační programy a podobně," vyjmenoval Lažanský, který má zkušenosti s obnovou vlastního zámku.

Podle majitele společnosti RIS Petra Dostála firma do společnosti vloží téměř celý areál někdejších lázní včetně pozemků.

"Původně jsem domy koupil za 16,5 milionu korun. Dalších devět jsem do nich v průběhu let investoval. Sám ale už nemám další finanční prostředky na záchranu památek," řekl.

Cukrárna ve stylu rakouského císařství

Generální ředitel KMV Alessandro Pasquale řekl, že firma vždy chtěla lázním pomoci. Lažanský je podle něj důvěryhodným partnerem a KMV se chtějí i nadále účastnit obnovy památkově chráněného areálu bývalých lázní.

Podle Lažanského nemá vést obnova Kyselky k obnově někdejších lázní. "Nějaké představy mám, například by zde mohl vzniknout hotýlek s wellness, cukrárna ve stylu rakouského císařství, velká část by byla věnovaná muzejní expozici," nastínil Lažanský.

Konečná podoba renovace ale vzejde teprve z výsledků stavebních průzkumů a studie budoucího využití. Ještě letos by ale podle Lažanského měly začít práce na zajištění havarijních staveb.

Kyselka křiví úsměv - podívejte se:

Vznik obecně prospěšné společnosti přivítala Asociace sdružení na ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD). Podle prezidenta ASORKD Pavla Riese dává naději na obnovu Kyselky.

"My jsme stejný model navrhovali v lednu letošního roku, ale nenašli jsme partnera. Budeme ale i nadále sledovat, jak bude obnova Kyselky pokračovat," uvedl Ries.

Podle něj jsou odhadované náklady na celý areál bývalých lázní kolem miliardy korun. Provizorní zastřešení poškozených objektů by ale přišlo na asi 60 milionů korun. Podle Lažanského se ale cena stavebních prací dá výrazně snížit.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy