Kraj zajistil skály okolo Lokte, silnice už je bezpečná

ČTK ČTK
7. 11. 2012 18:59
Náklady na zajištění skal přišly na 12,5 milionu, většinu z toho kraj získal z dotace
Městečko a hrad Loket. Ilustrační foto.
Městečko a hrad Loket. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Loket - V Lokti na Sokolovsku dokončil Karlovarský kraj zajištění skalních masivů nad silnicí III/209 ze Sokolova na Horní Slavkov.

Oprava má zajistit bezpečnost na frekventované silnici, na kterou se v minulosti opakovaně sesouvaly kameny.

Náklady na zajištění skal přišly na 12,5 milionu korun, většinu z toho ale kraj získal z dotace, informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Kvůli uvolňování skalních bloků a kamenů bylo nutné přistoupit k celkové sanaci a zabezpečení skalních masívů.

"Z celkových nákladů 85 procent hradí Evropská unie z fondu pro regionální rozvoj, pět procent bude uhrazeno ze státního rozpočtu a zhruba 1,3 milionu korun z rozpočtu Karlovarského kraje," uvedla Pavlíková.

Stavba byla zahájena v červnu a dokončena na konci října.

Sanace se dělala na 18 místech. Musely být odstraněny náletové rostliny a očištěny skalní stěny od zvětralin a horninových úlomků. Nestabilní části hornin musely být odbourány.

Na skalách vznikly záchytné ploty a pružné bariéry. Skalní bloky byly ukotveny, dělníci použili i stříkaný beton a položili speciální ochranné ocelové sítě.

S ukončením prácí končí i dopravní omezení, které bylo v místě stavby.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

SP ve sportovním lezení v Sia-menu (Čína):

Rychlost:

Muži: 1. Čung Čchi-Sin (Čína), 2. Rudackij, 3. Děulin (oba Rus.), …v kvalifikaci 24. Kříž, 50. Ondra, 60. Stráník (všichni ČR).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Mawem (Fr.) 329, 2. Děulin 312, 3. Muhammad (Indon.), …10. Kříž 162.

Ženy: 1. Susantiová (Indon.), 2. Sung I-Ling (Čína), 3. Krasavinová (Rus.).

Konečné pořadí (po 6 závodech): 1. Sung I-Ling 460, 2. Jaubertová (Fr.) 355, 3. Susantiová 333.

Další zprávy