Kraj zajistil skály okolo Lokte, silnice už je bezpečná

ČTK ČTK
7. 11. 2012 18:59
Náklady na zajištění skal přišly na 12,5 milionu, většinu z toho kraj získal z dotace
Městečko a hrad Loket. Ilustrační foto.
Městečko a hrad Loket. Ilustrační foto. | Foto: Ondřej Besperát

Loket - V Lokti na Sokolovsku dokončil Karlovarský kraj zajištění skalních masivů nad silnicí III/209 ze Sokolova na Horní Slavkov.

Oprava má zajistit bezpečnost na frekventované silnici, na kterou se v minulosti opakovaně sesouvaly kameny.

Náklady na zajištění skal přišly na 12,5 milionu korun, většinu z toho ale kraj získal z dotace, informovala mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Kvůli uvolňování skalních bloků a kamenů bylo nutné přistoupit k celkové sanaci a zabezpečení skalních masívů.

"Z celkových nákladů 85 procent hradí Evropská unie z fondu pro regionální rozvoj, pět procent bude uhrazeno ze státního rozpočtu a zhruba 1,3 milionu korun z rozpočtu Karlovarského kraje," uvedla Pavlíková.

Stavba byla zahájena v červnu a dokončena na konci října.

Sanace se dělala na 18 místech. Musely být odstraněny náletové rostliny a očištěny skalní stěny od zvětralin a horninových úlomků. Nestabilní části hornin musely být odbourány.

Na skalách vznikly záchytné ploty a pružné bariéry. Skalní bloky byly ukotveny, dělníci použili i stříkaný beton a položili speciální ochranné ocelové sítě.

S ukončením prácí končí i dopravní omezení, které bylo v místě stavby.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy