Karlovy Vary ustoupily majitelům psů a snížily poplatek

ČTK ČTK
26. 6. 2012 19:45
Poplatek původně od letošního ledna zvýšily o 500 korun na 1500 korun za jednoho psa
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Psí útulek v Libni

Karlovy Vary - Karlovarští zastupitelé vyslyšeli majitele psů a vrátili výši poplatku za jejich chov na původní úroveň.

Poplatek původně od letošního ledna zvýšili o 500 korun na 1500 korun za jednoho psa. Za každého dalšího chovatel platí 2000 korun.

Po petiční akci, kdy listinu podepsalo více než 1000 lidí, změnili radní názor. Zastupitelé v úterý souhlasili s tím, že za psa budou lidé od začátku příštího roku znovu platit 1000 korun a za dalšího 1500 korun.

Organizátorům petice se nelíbilo ani opatření, které mnozí označovali jako diskriminační. Lidé, kteří bydlí v rodinných domcích, nově platili místo 1000 korun za psa o polovinu méně a za každého dalšího jenom 1000 korun.

Ani to ovšem už není pravda, pro obyvatele domků ve městě platí stejné podmínky jako pro chovatele z paneláků. Primátor Petr Kulhánek (KOA) konstatoval, že radní v případě poplatků dali na názor veřejnosti.

Majitele psů v Karlových Varech může potěšit i to, že zastupitelé schválili další úlevy pro chovatele, které měly původně zcela zaniknout.

Znamená to, že člověk, který si vezme domů psa z útulku, bude rok zproštěn povinnosti platit poplatek. Stejně na tom bude ten, kdo si nechá psa označit čipem, a to i předtím, než nová vyhláška začne platit.

Zastupitel Zdeněk Musil (KSČM) navrhl, aby bylo v těchto případech osvobození dvouleté, ale neuspěl.

Kde pustit z vodítka

Zatím ale není v Karlových Varech stále vyřešeno, která a kolik míst bude vyhrazeno pro volný pohyb psů.

Dosud jsou to čtyři místa, což se náměstkovi primátora Jaroslavu Růžičkovi (nez.) zdá málo.

Nyní mohou majitelé své psy pustit z vodítka, aniž riskují pokutu, na pravém břehu Ohře mezi lávkou a Chebským mostem, na loukách ve Staré Roli a v Drahovicích a rovněž v Rybářích u železnice.

Podle jednoho z návrhů by mohlo být takových míst až 16.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy