Karlovy Vary se vrácení půl miliardy za údajně předraženou arénu nedočkají, soud dovolání zamítl

Nejvyšší soud zamítl dovolání města. Varům naopak hrozí, že budou muset doplatit miliony na náklady právníků stavebních firem
Takzvaná karlovarská losovačka. | Video: Youtube

Brno/Karlovy Vary - Město Karlovy Vary nedostane zpět více než půl miliardy korun za údajně předraženou stavby KV Arény. Sumu požadovalo město po trojici stavebních firem Syner, Metrostav a Bau-stav, které zakázku získaly díky zmanipulovanému výběrovému řízení, jehož záznam se na internetu proslavil jako karlovarská losovačka.

Žalobu města, které požadovalo rozdíl mezi zaplacenou a skutečnou cenou díla zamítl Krajský soud v Plzni již letos v březnu. Město ale podalo dovolání k Nejvyššímu soudu, u něhož již jednou uspělo. Jak vyplývá z databáze infosoud, Nejvyšší soud případ uzavřel 28. Iistopadu.

"Dovolání bylo odmítnuto," řekl Aktuálně.cz mluvčí Syneru Ondřej Paclt s tím, že Nejvyšší soud pouze přikázal dořešit náklady řízení. Krajský soud v Plzni totiž přikázal, aby město stavebním firmám zaplatilo na nákladech řízení 21 milionů korun, ty ale požadovaly zhruba trojnásobek.

Kvůli tomu, že jde o tak vysokou částku, je za jeden právní úkon 469 tisíc korun. Prvoinstanční soud přitom přiznal stavebním firmám na nákladech řízení 50 milionů korun, ale odvolací soud náklady snížil na zhruba třetinu. Uvedl, že advokáti stavebních firem si naúčtovali některé náklady, které byly zbytečné.

Město podle jeho mluvčího Jana Kopála rozsudek ještě nemá a tak se nemůže vyjádřit.

Proslulá losovačka

Stavbu získala ve zmanipulovaném výběrovém řízení trojice stavebních firem Syner, Metrostav a Bau-stav s nabídnutou sumou 1,063 miliardy korun. Jenže poté, co se dostalo na veřejnost již zmíněné video, se případem začal zabývat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a dal městu nejen půlmilionovou pokutu, ale také řekl, že uzavřená smlouva byla od počátku neplatná.

O vrácení části peněz za stavbu usiluje město už šest let. Soudy už jednou jeho žalobu na stavební firmy zamítly. Tehdejší verdikt ale loni v dubnu zrušil Nejvyšší soud a přikázal, aby se nižší soudy případem znovu zabývaly - zejména s ohledem na to, že celá smlouva na stavbu KV Arény byla kvůli zmanipulovanému výběrovému řízení neplatná. A v tom případě si všechny strany mají navzájem vrátit plnění. Tedy stavební firmy mají dostat zpět halu a město peníze. A pokud to již nejde, tak se má doplatit cena obvyklá.

Město si dokonce nechalo udělat znalecký posudek, podle něhož je hodnota haly zhruba 600 milionů korun. "To je také cena, kterou za prakticky totožnou halu zaplatil Liberec," uvádí opoziční zastupitel Karlových Varů Jiří Kotek který jako první na zmanipulované losování upozornil. Až v roce 2011, když byl náměstek primátora, žalobu podal.

Nelze to s ničím porovnat

Jenže podle soudu to tak nelze brát - hala byla totiž postaven na objednávku města a tak je nutno brát jako obvyklou cenu to, kolik za to město zaplatilo.

"Pro určení výše bezdůvodného obohacení je třeba určit obvyklou hodnotu plnění, kterého s žalobci dostalo. Protože jde o předmět, který nelze koupit na trhu v daném místě a čase, tak se obvyklá hodnota rovná té částce, která byla za stavbu zaplacena," uvedla v odůvodnění rozsudku letos v březnu soudkyně Jana Vyletová.

Město proto podalo znovu dovolání. "Věříme, že máme důkazy pro to, že stavba byla vystavěna bez právního důvodu na základě absolutně neplatné smlouvy, a že příjemci městských peněz získali bezdůvodné obohacení, neodpovídající hodnotě stavby," uvedl krátce po vynesení březnového rozsudku primátor Varů Petr Kulhánek.

 

Právě se děje

před 47 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 49 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy