Karlovy Vary čeká soud o KV Arénu. Obě strany si věří

ČTK ČTK
12. 9. 2012 15:35
Soud, který začne 19. září, má rozhodovat o tom, kdo je vlastníkem objektu
KV Arena v Karlových Varech.
KV Arena v Karlových Varech. | Foto: Oficiální web KV Areny

Karlovy Vary - Karlovy Vary neustoupí od soudního sporu s firmami Syner, Bau-Stav a Metrostav kvůli multifunkční hale KV Aréna, jehož první dějství začne 19. září u karlovarského okresního soudu.

Má rozhodovat o tom, kdo je vlastníkem objektu.

Město, které zaplatilo za stavbu kolem 1,2 miliardy korun a je nyní majitelem haly, hodlá dosáhnout toho, aby byly za vlastníky arény označeny právě firmy. Ty by pak měly Varům vrátit investovanou částku.

Náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.) ve středu řekl, že právní rozbory jednoznačně hovoří ve prospěch Karlových Varů.

Město podalo žalobu proto, že stavba byla údajně předražená, a to o zhruba o 200 až 400 milionů korun. Kdyby soud vyhrálo, nebránilo by se od stavebních firem halu odkoupit, ovšem za méně peněz, než původně stála.

Žalované firmy ale postup města zpochybňují a v prohlášení, jež vydaly, tvrdí, že spor přivede radnici do problémů.

Pokud město soud vyhraje, bude vracet dotaci 152 milionů korun, může dostat stejně vysokou pokutu za její neoprávněné čerpání a vrátí DPH ve výši 170 milionů korun. Celkově tedy přijde až o 474 milionů, uvádí se v prohlášení.

Vedení města považuje expertízy stavebních firem za mylné a Růžička označil jejich prohlášení za určitý druh taktiky před soudní pří. Uvedl, že kdyby si město nebylo jisté, do sporu by se nepustilo.

Podotkl, že se Karlovy Vary jen chtějí dobrat svých práv. Obdobně postupovaly i u sporného prodeje Lázní III. Ty prodalo ještě předchozí vedení města za 90 milionů korun.

Současné vedení ale obchod zpochybnilo a u soudu uspělo. Získalo lázně nazpět a poté je znovu stejné firmě prodalo. Ovšem už za 180 milionů korun. "Stejně tak věříme i ve vítězství v případě haly," dodal Růžička.

Bazén bez energie

Žalované stavební firmy městu hrozí, že v případě, kdy dá soud za pravdu Karlovým Varům a určí jako vlastníka firmy, nebudou dodávat energii do právě dokončeného bazénu, protože KV Arénu nebudou provozovat. Bazén je napojený na energocentrum KV Arény.

Hala podle jejich názoru může zůstat až do vyřešení soudních sporů i roky zavřená. Že tato možnost není zcela vyloučená, potvrdil i jednatel KV Arény Roman Maleček.

"Právníci nás na to upozornili," podotkl. Dodal, že by ovšem bylo proti ekonomickým zájmům jakéhokoliv vlastníka, aby halu uzavřel a neprovozoval.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Advokát soudu EU: Polská pravidla o trestání soudců porušují unijní právo

Soudní dvůr Evropské unie by měl konstatovat, že polský zákon umožňující kárnému orgánu nejvyššího soudu trestat soudce kritizující justiční reformu je v rozporu s unijním právem. K tomuto závěru dospěl generální advokát nejvyššího orgánu unijní justice, podle něhož nový systém postihů ohrožuje nezávislost polských soudců. Pro soud není nově zveřejněný názor právního poradce závazný, často však k němu při svém rozhodování přihlíží.

Evropská komise se předloni obrátila na soud v Lucemburku kvůli činnosti disciplinární komory polského nejvyššího soudu, o jejíž nestrannosti Brusel pochybuje. O složení komory rozhoduje v Polsku soudcovská rada, jejíž členy převážně volí parlament ovládaný vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS). Polský nejvyšší soud již předloni rozhodl, že soudcovská rada není nezávislá, a zpochybnil tím i personální obsazení a pravomoci komory.

Soud již loni vydal předběžné opatření, jímž nařídil až do rozhodnutí případu činnost komory pozastavit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hongkongský aktivista Wong dostal dalších deset měsíců vězení. Zúčastnil se připomínky brutalit na Tchien-an-men

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong stráví dalších deset měsíců ve vězení. Soud mu nyní vyměřil takový trest za účast na nepovoleném shromáždění, které se konalo loni 4. června, informuje agentura Reuters. Wong a další lidé si tehdy připomínali krvavé potlačení protivládních protestů na pekingském náměstí Tchien-an-men čínskou armádou v roce 1989.

Čtyřiadvacetiletý Wong si už nyní ve vězení odpykává dva tresty související s masovými prodemokratickými demonstracemi z roku 2019. K účasti na vzpomínkové akci ze 4. června 2020 se minulý týden přiznal, a tak mu soud trest z původně navrhovaných 15 měsíců snížil na deset měsíců. Portál Hongkong Free Press (HKFP) uvedl, že kromě Wonga soud poslal za mříže na dobu od čtyř do šesti měsíců ještě tři další aktivisty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy