Karlovy Vary čeká soud o KV Arénu. Obě strany si věří

ČTK ČTK
12. 9. 2012 15:35
Soud, který začne 19. září, má rozhodovat o tom, kdo je vlastníkem objektu
KV Arena v Karlových Varech.
KV Arena v Karlových Varech. | Foto: Oficiální web KV Areny

Karlovy Vary - Karlovy Vary neustoupí od soudního sporu s firmami Syner, Bau-Stav a Metrostav kvůli multifunkční hale KV Aréna, jehož první dějství začne 19. září u karlovarského okresního soudu.

Má rozhodovat o tom, kdo je vlastníkem objektu.

Město, které zaplatilo za stavbu kolem 1,2 miliardy korun a je nyní majitelem haly, hodlá dosáhnout toho, aby byly za vlastníky arény označeny právě firmy. Ty by pak měly Varům vrátit investovanou částku.

Náměstek primátora Jaroslav Růžička (nez.) ve středu řekl, že právní rozbory jednoznačně hovoří ve prospěch Karlových Varů.

Město podalo žalobu proto, že stavba byla údajně předražená, a to o zhruba o 200 až 400 milionů korun. Kdyby soud vyhrálo, nebránilo by se od stavebních firem halu odkoupit, ovšem za méně peněz, než původně stála.

Žalované firmy ale postup města zpochybňují a v prohlášení, jež vydaly, tvrdí, že spor přivede radnici do problémů.

Pokud město soud vyhraje, bude vracet dotaci 152 milionů korun, může dostat stejně vysokou pokutu za její neoprávněné čerpání a vrátí DPH ve výši 170 milionů korun. Celkově tedy přijde až o 474 milionů, uvádí se v prohlášení.

Vedení města považuje expertízy stavebních firem za mylné a Růžička označil jejich prohlášení za určitý druh taktiky před soudní pří. Uvedl, že kdyby si město nebylo jisté, do sporu by se nepustilo.

Podotkl, že se Karlovy Vary jen chtějí dobrat svých práv. Obdobně postupovaly i u sporného prodeje Lázní III. Ty prodalo ještě předchozí vedení města za 90 milionů korun.

Současné vedení ale obchod zpochybnilo a u soudu uspělo. Získalo lázně nazpět a poté je znovu stejné firmě prodalo. Ovšem už za 180 milionů korun. "Stejně tak věříme i ve vítězství v případě haly," dodal Růžička.

Bazén bez energie

Žalované stavební firmy městu hrozí, že v případě, kdy dá soud za pravdu Karlovým Varům a určí jako vlastníka firmy, nebudou dodávat energii do právě dokončeného bazénu, protože KV Arénu nebudou provozovat. Bazén je napojený na energocentrum KV Arény.

Hala podle jejich názoru může zůstat až do vyřešení soudních sporů i roky zavřená. Že tato možnost není zcela vyloučená, potvrdil i jednatel KV Arény Roman Maleček.

"Právníci nás na to upozornili," podotkl. Dodal, že by ovšem bylo proti ekonomickým zájmům jakéhokoliv vlastníka, aby halu uzavřel a neprovozoval.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy