Karlovarský zastupitel rezignoval, nebydlí ve městě

ČTK ČTK
14. 5. 2013 10:11
Souček se loni přestěhoval do Sadova. Podle výkladu ministerstva tím ztratil volitelnost
Karlovarský magistrát.
Karlovarský magistrát. | Foto: Mapy.cz

Karlovy Vary - Karlovarský zastupitel Jiří Souček (ALTERNATIVA) v úterý rezignoval na mandát.

Loni se přestěhoval do Sadova. Podle výkladu ministerstva vnitra tím ztratil volitelnost a měl složit mandát. Podle Součka je ale zákon napsán nejednoznačně, přesto svůj mandát složil.

Platností mandátu zastupitele Součka se zabývalo už minulé jednání zastupitelstva. Podle zastupitele a manažera ALTERNATIVY Jiřího Kotka byl judikát Ústavního soudu, o který se opírá vedení města, vydán před změnou zákona.

"Do něj si politické strany daly větu, že zastupitel musí mít v místě trvalé bydliště v den konání voleb. Tato podmínka proto ani nemůže zaniknout," řekl Kotek.

Podle něj se nedá opírat o stanovisko ministerstva vnitra, protože bývají účelová. "Podle judikatury Ústavního soudu musí podmínku trvalého pobytu v obci člen zastupitelstva splňovat po celé funkční období," sdělil už dříve mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Podle Součka je rezignace čestnější než přístup některých jiných zastupitelů, kteří tak jako on fakticky bydlí mimo Karlovy Vary, ale ve městě mají stále trvalé bydliště, byť v podstatě fiktivní.

Proti tomu se ale ohradil zastupitel Arnošt Donth (ODS). "Nebudu obhajovat, kde spím. To, že jsem v minulých letech dva roky spal v Praze, také musím někomu hlásit?" řekl na zastupitelstvu.

Náhradníkem za Součka bude Jana Jandová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy