Karlovarský zastupitel rezignoval, nebydlí ve městě

ČTK ČTK
14. 5. 2013 10:11
Souček se loni přestěhoval do Sadova. Podle výkladu ministerstva tím ztratil volitelnost
Karlovarský magistrát.
Karlovarský magistrát. | Foto: Mapy.cz

Karlovy Vary - Karlovarský zastupitel Jiří Souček (ALTERNATIVA) v úterý rezignoval na mandát.

Loni se přestěhoval do Sadova. Podle výkladu ministerstva vnitra tím ztratil volitelnost a měl složit mandát. Podle Součka je ale zákon napsán nejednoznačně, přesto svůj mandát složil.

Platností mandátu zastupitele Součka se zabývalo už minulé jednání zastupitelstva. Podle zastupitele a manažera ALTERNATIVY Jiřího Kotka byl judikát Ústavního soudu, o který se opírá vedení města, vydán před změnou zákona.

"Do něj si politické strany daly větu, že zastupitel musí mít v místě trvalé bydliště v den konání voleb. Tato podmínka proto ani nemůže zaniknout," řekl Kotek.

Podle něj se nedá opírat o stanovisko ministerstva vnitra, protože bývají účelová. "Podle judikatury Ústavního soudu musí podmínku trvalého pobytu v obci člen zastupitelstva splňovat po celé funkční období," sdělil už dříve mluvčí ministerstva Vladimír Řepka.

Podle Součka je rezignace čestnější než přístup některých jiných zastupitelů, kteří tak jako on fakticky bydlí mimo Karlovy Vary, ale ve městě mají stále trvalé bydliště, byť v podstatě fiktivní.

Proti tomu se ale ohradil zastupitel Arnošt Donth (ODS). "Nebudu obhajovat, kde spím. To, že jsem v minulých letech dva roky spal v Praze, také musím někomu hlásit?" řekl na zastupitelstvu.

Náhradníkem za Součka bude Jana Jandová.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy