Karlovarský kraj nechce přijít o území, bude vyjednávat

ČTK ČTK
13. 4. 2012 17:22
Ministerstvo chce při zmenšování vojenského újezdu připojit část území pod Ústecký kraj
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jan Langer

Karlovy Vary - Karlovarský kraj odmítá záměr ministerstva obrany, které chce při zmenšování vojenského újezdu Hradiště připojit část území pod Ústecký kraj.

Konkrétně jde o část katastrálního území, jež patřilo obci Valeč. Nově by mělo připadnout k Podbořanskému Rohozci.

Vedení kraje i Valče proto hodlá o navrhovaných změnách se zástupci ministerstva i armády jednat. Oznámila to mluvčí kraje Andrea Bocková.

Navrhovanou změnu považuje hejtman Josef Novotný (ČSSD) za nerespektování historických katastrálních území, která existovala před vznikem vojenského újezdu Hradiště.

Kdyby k plánu došlo, změnily by se hranice mezi Karlovarským a Ústeckým krajem a kraj by přišel o část území, uvedl Novotný. "Proto jsem požádal ministra obrany o přehodnocení záměru a obrátil jsem se i na Generální štáb Armády České republiky," dodal.

Ve vojenském újezdu Hradiště žije nyní zhruba 560 obyvatel. Plánem ministerstva je vyčlenit z jeho území všechny sídelní útvary, ve kterých lidé nyní žijí.

Nejasná zpráva o konci vojenských újezdů. Podívejte se:

Předpokládá se, že celý proces by měl být ukončen do roku 2015. Újezd má být v budoucnu až o 15 procent menší.

Prostor Hradiště zaujímá deset procent rozlohy Karlovarského kraje a leží mezi Karlovými Vary, Bochovem, Kláštercem nad Ohří a Podbořany v Doupovských horách. S plochou 331,61 kilometru čtverečních, je největším vojenským újezdem v Česku.

 

Právě se děje

Další zprávy