Karlovarský kraj chce nakupovat elektřinu na burze

ČTK ČTK
13. 7. 2012 15:12
Radní si slibují úspory, smlouva ovšem bude zatím pouze na jeden rok
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Karlovarský kraj hodlá od příštího roku nakupovat elektřinu na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Připravuje proto výběrové řízení na burzovního zprostředkovatele, který nákupy pro krajský úřad i přibližně 90 příspěvkových organizací zřizovaných krajem zajistí.

Nákupem na burze prostřednictvím takzvaného dohodce by mohl kraj ušetřit, smlouva ovšem bude zatím pouze na jeden rok.

V pátek to prohlásil radní Jaroslav Borka (KSČM).

Zprostředkovatele musí kraj najít proto, že není členem burzy. To mu sice v obchodování nebrání, ale nakupovat elektřinu za něho musí právě dohodce. Najít v tendru kvalitního by patrně neměl být problém, poznamenal náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). 

V budoucnu by se mělo dostat i na plyn, jehož hlavním dodavatelem pro Karlovarský kraj a jeho organizace je podle Borky společnost RWE. "Tady je ovšem ještě čas, máme už od loňska smlouvu na tři roky," podotkl radní.

Šetřit bude i Ústecký kraj

Karlovarský kraj nakupuje elektřinu od společnosti Elimon. Pro její nabídku se rozhodl poté, co se předchozí dodavatel, firma Korlea Invest, letos v únoru dostala do ekonomických problémů a nebyla schopná dále plnit své závazky.

Kontrakt s ní kraj uzavřel do konce roku. Plnění si pojistil tím, že Elimon musel kraji složit na účet kauci pět milionů korun. Z té mu kraj každý měsíc vrací půl milionu korun.

Ušetřit na nákupu elektřiny chtějí kromě Karlovarského kraje i další města v regionu. Hromadnou zakázkou chtějí snížit výslednou cenu.

Do nákupu se zapojí velká města i v sousedním Ústeckém kraji. Přípravu společného nákupu dostal na starost Sokolov, který s tím má už zkušenost.

Kromě Sokolova se ke společnému nákupu připojí Karlovy Vary, Cheb, Loket, ale třeba i Kadaň v Ústeckém kraji. Výsledná zakázka má překročit 50 milionů korun. Elektřinu chtějí města stejně jako kraj nakoupit pro příští rok na komoditní burze.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Živnostníci budou moci využít dobrovolně paušální daň, novelu podepsal prezident

Živnostníci a další osoby samostatně výdělečně činné budou moci od příštího roku platit dobrovolně takzvanou paušální daň. Zahrne odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů. Využít ji budou moci podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun. Počítá s tím novela o daních z příjmů, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman.

Pro příští rok by měla podle dosavadních informací činit paušální daň 5469 korun za měsíc. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí také odpadne důvod k většině kontrol.

Paušální daň bude složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Nejvýhodnější bude paušální daň podle odborníků pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Řidiči za první tři dny koupili přes 9000 elektronických známek

Řidiči za první tři dny od spuštění prodeje koupili přes 9000 elektronických dálničních známek. Na twitteru to dnes uvedl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Systém po prvním dnu, kdy měl výpadek až do odpoledních hodin, v současnosti funguje bez problémů. Elektronické viněty od příštího roku nahradí dosavadní papírové kupony.

Stát spustil systém pro prodej nových dálničních známek v úterý ráno. Krátce na to však systém přestal fungovat, znovu zprovozněn byl po 16:00. Důvodem byla technická chyba, kterou vývojáři podle Cendisu, jenž má systém na starosti, opravili. Společnost však varovala před možnými útoky zvenčí. Výpadek systému vyvolal vlnu kritiky politiků i odborníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy