Karlovarský kraj chce nakupovat elektřinu na burze

ČTK ČTK
13. 7. 2012 15:12
Radní si slibují úspory, smlouva ovšem bude zatím pouze na jeden rok
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Karlovy Vary - Karlovarský kraj hodlá od příštího roku nakupovat elektřinu na Českomoravské komoditní burze Kladno.

Připravuje proto výběrové řízení na burzovního zprostředkovatele, který nákupy pro krajský úřad i přibližně 90 příspěvkových organizací zřizovaných krajem zajistí.

Nákupem na burze prostřednictvím takzvaného dohodce by mohl kraj ušetřit, smlouva ovšem bude zatím pouze na jeden rok.

V pátek to prohlásil radní Jaroslav Borka (KSČM).

Zprostředkovatele musí kraj najít proto, že není členem burzy. To mu sice v obchodování nebrání, ale nakupovat elektřinu za něho musí právě dohodce. Najít v tendru kvalitního by patrně neměl být problém, poznamenal náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD). 

V budoucnu by se mělo dostat i na plyn, jehož hlavním dodavatelem pro Karlovarský kraj a jeho organizace je podle Borky společnost RWE. "Tady je ovšem ještě čas, máme už od loňska smlouvu na tři roky," podotkl radní.

Šetřit bude i Ústecký kraj

Karlovarský kraj nakupuje elektřinu od společnosti Elimon. Pro její nabídku se rozhodl poté, co se předchozí dodavatel, firma Korlea Invest, letos v únoru dostala do ekonomických problémů a nebyla schopná dále plnit své závazky.

Kontrakt s ní kraj uzavřel do konce roku. Plnění si pojistil tím, že Elimon musel kraji složit na účet kauci pět milionů korun. Z té mu kraj každý měsíc vrací půl milionu korun.

Ušetřit na nákupu elektřiny chtějí kromě Karlovarského kraje i další města v regionu. Hromadnou zakázkou chtějí snížit výslednou cenu.

Do nákupu se zapojí velká města i v sousedním Ústeckém kraji. Přípravu společného nákupu dostal na starost Sokolov, který s tím má už zkušenost.

Kromě Sokolova se ke společnému nákupu připojí Karlovy Vary, Cheb, Loket, ale třeba i Kadaň v Ústeckém kraji. Výsledná zakázka má překročit 50 milionů korun. Elektřinu chtějí města stejně jako kraj nakoupit pro příští rok na komoditní burze.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy