Karlovarský hejtman zůstane i poslancem, ČSSD navzdory

Domácí Domácí
Aktualizováno 24. 4. 2014 10:41
Vedení ČSSD dalo svým hejtmanům na výběr, zda budou dál stát v čele kraje, nebo zůstanou ve Sněmovně, jedná se ovšem pouze o doporučení.
Hejtman Josef Novotný (vpravo).
Hejtman Josef Novotný (vpravo). | Foto: Médea p.r.

Karlovy Vary - Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný (ČSSD) si podle České televize ponechá funkci hejtmana i poslance.

Rozhodl se tak navzdory výzvě Ústředního výkonného výboru ČSSD, který hejtmanům s poslaneckým mandátem vzkázal, aby si vybrali jen jeden ze svých postů.

Novotný má ovšem tento požadavek za diskriminaci. Tvrdí, že souběh funkcí je pro kraj výhodou. "Mohu se setkávat se členy vlády. Kdybych tuto možnost neměl, musel bych se objednávat, jednat spíše s náměstky a vznikala by tím prodleva," řekl.

Žádná výměna za trafiky

Fakt, že ve volbách do Poslanecké sněmovny uspěl, je podle něj důkazem, že jeho voličům souběh funkcí nevadí.

"Svůj postoj k doporučujícímu usnesení ČSSD ohledně souběhu funkcí jsem vysvětlil svým dopisem všem členům ČSSD v kraji. Stále trvám na tom, že jde o usnesení, které je v rozporu se základními ústavními principy českého demokratického právního řádu, jako je rovnost nebo zákaz diskriminace. Současně toto usnesení nabádá k omezování mých ústavou zakotvených politických práv," tvrdí Novotný.

Mohu se setkávat se členy vlády. Kdybych tuto možnost neměl, musel bych se objednávat, jednat spíše s náměstky a vznikala by tím prodleva.

Josef Novotný

Jak řekl, nechce dopadnout jako trojice poslanců ODS, kteří byli stíháni za to, že mandát údajně vyměnili za jakousi formu politického úplatku.

Novotný svoje rozhodnutí oznámil na čtvrtečním jednání zastupitelstva. Vzápětí poté požádal o jeho odvolání zastupitel Petr Šindelář (ODS). Návrh na zařazení bodu do jednání zastupitelstva ale nebyl přijat.

ČSSD: Zohledníme to na kandidátkách

Zákon mu navíc kumulací funkcí nezakazuje a doporučení ČSSD není závazné. Strana tak nemá žádné nástroje, kterými by hejtmany k volbě donutila.

"Pokládám to za chybné a z pohledu voličů i členů ČSSD zcela nepochopitelné rozhodnutí, které je v rozporu se snahou sociální demokracie omezit kumulaci placených veřejných funkcí," uvedl Sobotka. "Věřím, že hejtman Novotný svůj postoj ještě přehodnotí, protože stanovy ČSSD platí pro všechny stejně," dodal.

Pokud by si to Novotný nerozmyslel, důsledky může i přes nezávaznost doporučení pocítit. "Mrzí mě, že se nerozhodl jen pro jednu funkci. Můžeme jeho rozhodnutí zohlednit například při nominacích v následujícím období," uvedl pro Aktuálně.cz místopředseda ČSSD a šéf poslaneckého klubu Roman Sklenák.

Novotný by tak mohl mít problémy jak při vnitrostranických volbách, tak při umístění na volební kandidátky.

Michal Hašek zůstane hejtmanem, poslanecký mandát složil.
Michal Hašek zůstane hejtmanem, poslanecký mandát složil. | Foto: Vojtěch Marek

Výzva ČSSD se týkala pěti sociálnědemokratických hejtmanů. Rozhodnutí zatím neoznámil jen hejtman Vysočiny Jiří Běhounek.

V minulosti několikrát prohlásil, že počká, jak se bude vzhledem k volebním výsledkům vyvíjet situace ve Sněmovně, a pak se rozhodne podle toho, co bude podle něj nejlepší pro kraj.

Poslancem zůstane i náměstek Středočeského kraje

Jihomoravský hejtman Michal Hašek ve středu prohlásil, že končí v řadách Poslanecké sněmovny a plně se bude věnovat vedení kraje. Stejně se již před časem rozhodl hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Naopak Milan Chovanec se postu hejtmana Plzeňského kraje vzdal poté, co se stal ministrem vnitra.

Hašek rozhodnutí Novotného respektuje. "Je to jeho osobní volba. Při rozhodování nejspíš vycházel i z podmínek Karlovarského kraje. Já jsem volil jinak a je to individuální rozhodnutí každého z nás," řekl Hašek. "Je to špatné rozhodnutí," komentoval Novotného oznámení Chovanec.

Poslaneckého postu se nechce vzdát ani náměstek Středočeského kraje pro dopravu a starosta Nymburka Miloš Petera. "Pro mě je v této chvíli prioritní funkce poslance s tím, že hledám možnost, jak zůstat ve funkci náměstka," řekl Petera.

Podle něj je situace v jeho případě příznivá proto, že Středočeský kraj má sídlo poblíž Poslanecké sněmovny. "Já bych to chtěl vykonávat s tím, že kdyby to nebylo možné, tak se tady nabízí role neuvolněného náměstka," uvedl Petera. Dodal, že kandidatury na starostu by se v letošních komunálních volbách vzdal.

 

Právě se děje

Další zprávy